Lab Day

Međunarodni dan laboratorijske medicine.

Dana 5.studenog 2019. godine održao se Međunarodni dan laboratorijske medicine. Lab day u Varaždinu održao se u prostorima V. i VI. OŠ te u Medicinsko laboratoriju Opće bolnice Varaždin. Cilj obilježavanja Međunarodnog dana laboratorijske medicine je približavanje djelatnosti magistra i specijalista medicinske biokemije i laboratorijske medicine svim ljudima. Prvi medicinsko – biokemijski laboratorij u Hrvatskoj otvoren je 1934. godine, a u Varaždinu 1946. godine.

Tijekom predavanja učenici su mogli čuti zanimljivosti s područja laboratorijske medicine, analitičke farmakologije i toksikologije, laboratorijske imunologije, o krvnim stanicama i dijabetesu.

Svjetski dan dijabetesa obilježava se svake godine 14. studenoga. Dijabetes je kronični poremećaj zbog kojeg tijelo ne može regulirati kronično povišenu razinu glukoze u krvi.

Dijabetes određujemo pomoću koncentracije glukoze u krvi. Ljudi koji imaju dijabetes moraju paziti na prehranu kako ne bi unosili previše šećera u organizam. Donja granica razine šećera je 3,5 – 3,8, a gornja granica 5,8.

Kroz predavanja učenici su mogli naučiti kako sami sebi izmjeriti šećer, a pod mikroskopom su gledali krvne stanice – eritrocite i leukocite i krvne pločice – trombocite.

Predavanje je održala na satu biologije Nataša Vuković, mag. medicinske biokemije, a učenice 4.c. razreda Medicinske škole Varaždin Matea Hranić i Ivana Makar vodile su radionice.

Fotogalerija