Dani kruha

Dan kruha je dan zahvalnosti za plodove zemlje koji se obilježava u školama i vrtićima diljem zemlje. U izborniku s lijeve strane možete odabrati pojedini projekt s obzirom na godinu održavanja i vidjeti kako Dan kruha obilježavamo u razrednoj i predmetnoj nastavi VI. osnovne škole.

2.A i 2.B Dan kruha proveli u Kumrovcu spravljajući kruh
Autor: Ružica Martinec, Terezija Labaš, 20. 10. 2012.

U kišni utorak, 16. listopada, učenici 2.a i 2.b razreda naučili su kako nastaje kruh, obišli  muzej Staro selo Kumrovec i posjetili Nižu pučku školu koja izgleda baš kao prije više od 100 godina.

U radionici „Od zrna do kruha“ učenici su najprije „naružđili“ kukuruz, zatim prisustvovali mljevenju na žrvnju te se prihvatili miješenja kruha. Također su prisustvovali stavljanju kruha u starinsku peć, uz žar.  Kad se kruh pekao učenici su izašli u obilazak sela. Sunce ih je počastilo i ogrijalo svojim zrakama. U selu ih je oduševilo sve što su vidjeli jer to ne mogu vidjeti baš svaki dan.  Bilo je veselo i nakon obilaska jer su učenici kupili i tradicionalne hrvatske suvenire – tamburice i fućkice.  A do tada je i kruh bio pečen i fiiino je mirisao.

U Nižoj pučkoj školi dočekala ih je stroga „gospodična učiteljica“ sa šibom u ruci. Izgledala je baš kao prije 100 godina. I tu su se učenici imali čemu čuditi – od klupa, pera za pisanje do peći i učeničke pločice umjesto bilježnice.

Nakon ručka u Zelenjaku i malo igre  i svirke na tamburicama vratili su se puni dojmova u stvarnost – u Varaždin. Jer u Kumrovcu kao da je vrijeme stalo pred više od stotinu godina.

Evo i učeničkih dojmova s izleta:

Kišni izlet

Povodom Dana kruha išli smo na izlet u Kumrovec. Toga dana padala je kiša. U autobusu smo pjevali. Kad smo došli, pojeli smo svoj doručak. Nakon toga išli smo pripremiti kukuruz za brašno. Od kukuruznog i pšeničnog brašna umijesili smo tijesto. Kad se tijesto diglo, stavili smo ga u krušnu peć. Razgledali smo kuće u starom dijelu sela. Posjetili smo staru školu i doznali kako je nekad bilo u školi. Krenuli smo kući. Dan je bio kišan, ali lijep.

Dora Lešnjak 2.A

Izlet

Išli smo na izlet u Kumrovec. Polazak autobusa je bio u osam sati. Kad smo stigli, pojeli smo sendviče i popili sokove. Ružđili smo kukuruz i gledali kako ga striček Štef melje u mlinu. Mlin se zove žrvanj. Išli smo u črnu kuhinju. Naučili smo kako se dobiva tijesto. Svatko je napravio neko pecivo. Ja sam napravila pletenicu. Posjetili smo muzeje, Titovu kuću i školu. Išli smo u restoran na ručak. Bilo mi je jako lijepo!

Jana Kovačić 2.A

Fotografije!