Planinarska škola HPD „Dugi vrh“ iz Varaždina posjetila je najtajnovitiji srednjovjekovni grad Milengrad
Autor: Ružica Martinec, 17. 5. 2012.

Planinarska škola HPD „Dugi vrh“ Varaždin, planinarska sekcija „Suri orao“ Mladih čuvara prirode (MČP) sa VI. osnovne škole posjetila je jedan od najtajnovitijih srednjovjekovnih gradova planine Ivančice Milengrad.

Varaždinske planinare dočekao je predsjednik udruge „Bratovština Milengrad,“ Branko Bručić iz Grtovca koja se bavi zaštitom i očuvanjem Milengrada koja broji više od 20 aktivnih članova. U Zajezdi su bile održane Firme pa su planinari prvašići radoznalo razgledavali štandove s igračkama nad kojima se nadvila 500 godina stara lipa.

Brijeg „Gradinovec“ uklopljen u masiv Ivančice, svojim imenom svjedoči da je na njemu nekada bio stari grad. Gradinovec poprečno rastavlja uska draga od brijega „Raščine“ gdje je na nepristupačnoj i strmoj vapnenačkoj stijeni (430 m), uzidan stari grad Melengrad ili Milengrad ili Zajezda (Mellen aliter Zajezda), iznad Grtovca i kanjona potoka Melnica ili Milnica. Planinari su boravak u gradini iskoristili za fotografiranje i lijepe poglede sa zidina na zelene guste šume Ivančice. Priča se da su na izbočene dijelove pod prozorima feudalci stavljali kmetove i kladili se tko će duže izdržati sve do pada u duboku provaliju. Povijest je kasnije zabilježila da su tu bili srednjovjekovni zahodi.

Na savjete domaćina planinari su do Milengrada stigli novim širokim makadamom kojeg su trasirali tako da nema velikih strmina, a put kroz kanjon potoka Milnica kojim su planinari namjeravali ići bio je neugodan zbog toga što je potok presušio pa bi uz sparno vrijeme bilo zaista teško. Danas među zidinama gradine nema drveća, pa tako ni hladovine koja bi „spasila“ planinare.

Dan je bio sparan, pa su žedne planinare domaćini počastili gemištima, hladnim sokovima i vodom. Branko Bručić, zaljubljenik u Milengrad, pokazao je neke od tisuće fotografija koje je do sada snimio. Lijepe fotografije snimane u svim godišnjim dobima i kutovima izazvale su interes  posebice kod najmlađih. Najmlađi planinar ima samo 4 godine. Planinari su se s Milengradom oprostili sa stihovima Ulderika Donadinija: „Idu ljeta i stoljeća, ni traga ti neće biti, oko tvog će spomena samo bršljan priče viti.“

Pogledajte slike!

Fotografije:

1. U društvu djevojčice i peseka.
  2. Učesnici izleta pod zidinama Milengrada.
  3. B. Brucic pokazuje lijepe fotografije Milengrada.

Tekst i fotografije: Zlatko Pap