Kampanja "Za manje otpada"
Autor: Ružica Martinec, Petra Kanešić, 7. 11. 2012.

Školske eko koordinatorice u dogovoru s ravnateljem i podrškom svih učitelja i  djelatnika Škole  uključile su našu Školu u kampanju „Za manje otpada“ (Litter Less Campaign). Sponzor kampanje je tvrtka Wrigley, a u Hrvatskoj ju organizira Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Environmental Education – FEE) i Udruga Lijepa naša.

Cilj kampanje ''Za manje otpada'' je smanjiti otpad te dugoročno utjecati na promjenu navika kod mladih.

Otpad je najbolja tema za početak rada s učenicima po pitanju okoliša, zato što je problem otpada lako uočljiv i rezultati njegovog rješenja su odmah vidljivi. Sudjelovanje u kampanji ''Za manje otpada'' pomoći će učenicima da shvate na koji način oni mogu poboljšati i promijeniti svoju okolinu  te ponašanje i navike drugih.

Sve Litter Less škole u RH trebale su 7. studenog 2012. simbolično započeti provedbu kampanje. Jedan dio aktivnosti vezanih uz početak kampanje "Za manje otpada" odradili smo zadnjeg tjedna u listopadu budući da su bile najave lošeg vremena. Učenici šestih razreda s profesoricom Karmen Holenda očistili su jedan dio šume nedaleko Varaždina (Ledinec).

Na službeni datum početka kampanje našu Školu posjetila je gđa. Kristina Rabuzin kao predstavnica tvrtke Wrigley. U blagovaonici smo postavili posebnu kantu za odlaganje tetrapaka. Svaki učenik nakon uporabe stisnuo je svoj tetrapak i odložio ga u predviđenu kantu. Također smo postavili i kantu za biootpad (kore banana, mandarina, odgrisci jabuka..). Projekt je prezentiran i ostalom osoblju Škole tako da su i oni upoznati sa razvrstavanjem otpada, a u tome nam svima i pomažu. Naš domar - ložač Branko Zavrtnik je složio i komposter u vrtu. Ostvaruje se na taj način i dio našeg eko kodeksa: Srce Šeste kuca za prirodu.

Fotografije!