VI. osnovna škola domaćin učiteljima iz Poljske
Autor: Petra Lončarić-Časar, 30. 9. 2015.

Od  7. rujna do 11. rujna 2015. djelatnici VI. osnovne škole Varaždin bili su domaćini učiteljima iz Poljske iz grada Wieluna.

Suradnja s učiteljima iz Poljske  započela je  u rujnu 2014. godine kada su sedmero učitelja VI. osnovne škole Varaždin, ravnatelj  Mario Stančić i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti  grada Varaždina, Danijela Vusić posjetili grad Wielun i prisustvovali  njihovoj inauguraciji početka školske godine 2014./15. kao i obilježavanju napada na Wielun u Drugom svjetskom ratu. Uspostavljeni su kontakti s osnovnim i srednjim školama u Wielunu. Nakon povratka u Hrvatsku, jedna od srednjih škola bila je zainteresirana  za suradnju i izmjenu iskustava.

Na njihov poziv ponovio se  prijateljski i stručni posjet varaždinskih učitelja VI. osnovne škole Varaždin  srednjoj školi-Liceum iz Wieluna  u svibnju 2015. godine. U susretu je sudjelovalo 6 učitelja naše škole, ravnatelj VI. osnovne škole Varaždin Mario Stančić, ravnatelj Srednje škole Ludbreg Josip Zdelar, te učiteljica poljskog jezika Vanda Jezernik. Upoznali su se s radom i aktivnostima učenika i učitelja u Liceumu, sa sustavom obrazovanja u Poljskoj i načinom obrazovanja učitelja. Wielun je grad koji ima oko 27 000 tisuća stanovnika, grad prijatelj djece koji sudjeluje u mnogim projektima te grad bogat kulturnim i povijesnim znamenitostima. Također se smatra mjestom početka Drugog svjetskog rata. Smješten je u južnoj Poljskoj. Djelatnike srednje škole u Poljskoj pozvali smo da nas posjete u Varaždinu i upoznaju našu školu i baštinu.

Tako je prvi tjedan nastave u ovoj školskog godini 2015./16. obilježen uzvratnim posjetom osmero učitelja srednje škole – Liceum iz Wieluna VI. osnovnoj školi Varaždin.

Cilj posjeta bio je upoznavanje sustava obrazovanja u Republici Hrvatskoj, razmjena iskustva u radu s učenicima i uspostava suradnje između škola na više razina: sport, kultura te razni projekti i sl. Učitelji su izmijenili iskustva u radu s učenicima, upoznali se s organizacijom  i uvjetima rada te sa školovanjem i obrazovanjem učitelja u Hrvatskoj.  Srednjoškolski učitelji iz Wieluna sudjelovali su na nastavi gdje su im predstavljeni primjeri dobre prakse te su oduševljeni  načinom rada učitelja VI. osnovne škole Varaždin i obrazovnim sustavom u Republici Hrvatskoj. Ravnatelj srednje škole iz Poljske, Zbigniew Wisniewski,  pokazao je zavidno znanje iz košarke, a neki od učitelja vrijeme su proveli s učenicima na satu prirode i društva, biologije, kemije, tjelesno-zdravstvene kulture, engleskog jezika….

Osim obrazovnog sustava učitelji iz Poljske upoznati su s kulturnim običajima i znamenitostima Hrvatske. Početak boravka u Varaždinu započeli su razgledom stare jezgre Varaždina koja ih se jako dojmila, pogotovo  kula i bedemi Starog grada. Posjetili su Etnomološki postav Gradskog muzeja Varaždin sa zbirkom kukaca te Kulturno povijesni postav Stari grad Gradskog muzeja Varaždin .Drugi dan boravka u Hrvatskoj proveli su u centru Ludbrega, posjetivši pritom  Srednju školu Ludbreg  i restauratorski centar. Istoga su dana posjetili dvorac Trakošćan gdje su na neko vrijeme ušli u raskošan život grofova Drašković te prošetali uz trakošćansko jezero.

Želja učitelja iz Wieluna bio je posjet Jadranskom moru. Boravili su jedan dan u Crikvenici, a u poslijepodnevnim satima istoga dana bili su na otoku Krku. Na Krku su upoznali staru jezgru grada Krka.  Jako im se svidio dio Jadrana koji su upoznali te more u kojem su se imali prilike nakratko okupati. Sljedećeg dana  u Crikvenici su posjetili Akvarij gdje su mogli vidjeti bogati  podvodni svijet Jadrana.

Na povratku prema Varaždinu posjetili su Zagreb, glavni grad naše domovine. Vidjeli su zagrebačku katedralu te su uz stručno vodstvo prošetali Gornjim gradom. Upečatljiv dojam je na poljske učitelje ostavio Markov Trg.

Varaždinska prehrambena tvornica Vindija također je  otvorila  svoja vrata poljskim učiteljima. Učitelji su upoznati s načinom proizvodnje mliječnih proizvoda te su pritom degustirali neke proizvode tvornice „Vindija“.

Posjet poljskih učitelja završio je 11. rujna u Gradskoj vijećnici grada Varaždina te u Županijskoj palači gdje su delegaciju iz Poljske primili varaždinski gradonačelnik Goran Habuš i zamjenik varaždinskog  župana Alen Kišić. Varaždinski gradonačelnik Goran Habuš istaknuo je kako su međusobna suradnja učitelja, razmjena učenika, stjecanje novih iskustava, kulturnih spoznaja i prijateljstava  jedan od načina kako bi se održala kontinuirana suradnja i osigurala zajednička europska budućnost. Zamjenik župana Alen Kišić  gostima je rekao da su došli u županiju koja ulaže u kvalitetu obrazovanja i može se pohvaliti brojnim  pozitivnim projektima.

Ravnatelj srednje škole iz Wieluna, Zbigniew Wisniewski, zadnji dan boravka u Varaždinu istaknuo je da je boravak brzo prošao, ali bi se moglo mnogo pričati o onome što su vidjeli i doživjeli. Uvjeren je da su postavili dobre temelje za mnogo dobrih projekata u budućnosti. Oproštaj od poljske delegacije bio je uz prezentaciju projekta VI. osnovne škole „Master šest“  gdje su učenici  VI. osnovne škole Varaždin pripremili desert koji su učitelji iz Wieluna degustirali.

Fotogalerija