Posjet školi OŠ Vidikovac Pula
Autor: Zdenka Šopar, 29. 10. 2017.

Nastavlja se odlična suradnja dviju škola.

Učitelji VI. OŠ Varaždin u srijedu 25. listopada 2017. posjetilil su školu partnera OŠ Vidikovac u Puli. Nastavak je to uspješne suradnje koja je započela 2015. godine kada smo se  imali priliku upoznati s projektom zavičajne nastave Pula – jedrimo kroz vrijeme.

Osnovnu školu Vidikovac pohađa 670 učenika, a škola je prepoznatljiva po mnogim projektima i aktivnostima. Ove se školske  godine provodi cjelogodišnji projekt Iz zavičajne škrinjice – Grota u koji su uključeni svi učenici i svi nastavni predmeti. Već 25 godina u školi se provodi projekt Školska čajanka – organizacija druženja, programa  i raznovrsnih sadržaja koja udovoljavaju potrebe za zabavom i soscijalizacijom učenika. U školi izlazi i digitalni mjesečnik Dragi kamen.

Na početku posjeta domaćini su pripremili kratak glazbeno - scenski program, oduševili nas zvukom tradicijskih sopila te maštovitom dramskom igrom oživljenih junaka iz  grčke mitologije.

Nakon kratkoga druženja s učenicima predstavljen nam je Školski debatni klub koji djeluje već tri godine. Klub surađuje s Hrvatskim debatnim klubom te se u školi usavršavaju u Karl Popper formatu debate  On uključuje ukupno 6 govornika, po tri u svakoj ekipi.  Debata u ovom formatu traje ukupno 60 minuta, a sastoji se od govora pojedinih govornika (afirmacijske i negacijske ekipe) te unakrsnih ispitivanja. Prvi govornici svake od ekipa imaju govore u trajanju 6 minuta, a drugi i treći govornik 5 minuta, dok unakrsna ispitivanja traju  tri minute. Puljani su aktivni i na brojnim debatskim trunirima te Natjecanju iz debate koje provodi Agencija za odgoj i obrazovanje, a ostvaruju i dobre rezultate. S obzirom na to da je i u našoj školi ove školske godine s radom počeo Debatni klub, dogovorena je suradnja te debatna sučeljavanja.

Radno-prijateljski susret završio je posjetom Povijesno-pomorskom muzeju Istre koji se nalazi na brežuljku Kaštelu, središnjem mjestu najranijeg razdoblja pulske povijesti. Na brežuljku dominira barokna utvrda i vidkovac iz 17. stoljeća ponad bogatog izvora pitke vode još iz antičkoga doba.

Susret varaždinskih i pulskih kolega bila je prilika i za dogovor nove suradnje na europskom projektu koji će dodatno povezati dvije osnovne škole.