Posjet učitelja i ravnatelja VI. OŠ dvojezičnoj osnovnoj školi u Grazu
Autor: Ida Lacković, 7. 7. 2017.

Nastavak suradnje VI. OŠ i Bilingual Primary School „Volksschule BIPS-Kronesu“ u Grazu - sudjelovanje u humanitarnoj utrci „Charity run“ za djecu oboljelu od malignih bolesti.

Delegacija od 8 učitelja na čelu s ravnateljem Mariom Stančićem posjetila je u petak 30.6.2017. dvojezičnu osnovnu školu u Grazu. Nastavak je to uspješne suradnje koja je  započela 2016. godine projektom Erasmus + kada su istu školu posjetile učiteljica razredne nastave Aleksandra Oreški, profesorica kemije i biologije Mihaela Vrbnjak Grđan i profesorica hrvatskog jezika Ivana Canjuga. U ožujku 2017. godine izaslanice austrijske škole, ravnateljica Regina Pock i učiteljica engleskog jezika Alison Jones, uzvratile su posjet i sudjelovale u zdravom tjednu naše škole.

Oduševljena našim projektom u kojem je imala priliku i sama sudjelovati, ravnateljica Pock pozvala je našu školu na sudjelovanje u jednom humanitarnom projektu. Naime, škola u Grazu organizirala je tzv. „Charity run“  odn. trku humanitarnog karaktera kojom se skupljao novac za djecu oboljelu od malignih bolesti smještenu u hospiciju. Velika čast ukazana je ravnatelju Mariu Stančiću bez kojeg trka nije mogla početi jer je njegov zadatak bio označiti početak svake trke.

Sama provedba trke bila je kreativno zamišljena i provedena. Trčale su se dvije trke po pola sata i nije bilo bitno tko će prvi stići na cilj, već broj pretrčanih krugova. U trci su osim učenika mogli sudjelovati roditelji i učitelji. U prvom dijelu trke trčali su učenici 1.-ih i 2.-ih razreda uz bodrenje 3.-ih i 4.-ih razreda, dok su u drugoj trci učenici zamijenili uloge. Za svaki otrčani krug svaki je sudionik na ruku dobio gumicu. Vrijednost svake gumice iznosila je po 1 eur te su oni koji su najviše pretrčali najviše i donirali za oboljelu djecu.

U drugoj trci malim se trkačima pridružio i naš učitelj tjelesne kulture Tomica Kanoti koji je u pola sata sakupio zavidan broj gumica odnosno eura.

Najviše su bili ponosni mali trkači koji imaju neko fizičko oštećenje ali su unatoč tome pokazali veliki trud te je njihov doprinos trci bio ujedno i najveći.

Nakon uspješno održane trke, djeca su se vratila u školske klupe i nastavila s nastavom. Uz odobrenje ravnateljice, učiteljice su zajedno s ravnateljem obišle sve razrede. Učenike smo zatekli u velikim pripremama za završnu školsku priredbu kojom će se učenici četvrtih razreda ispratiti iz ove škole i nastaviti školovanje u jednoj od osnovnih škola koju polaze djeca od 10-te do 14-te odn. 15-te godine života. Bilo je zaista neprocjenjivo vidjeti djecu različitih rasa, vjeroispovijesti pa i jezika kako zajedno surađuju, a male je đake posebno razveselio ravnatelj Stančić koji im je podijelio „hrvatske slatkiše“, poznate Kiki bombone.

Posjet Grazu završio je obilaskom poznate zelene tržnice te posjetom dvorcu Schlossberg koji se nalazi na 475 m nadmorske visine, a do kojeg su oni najhrabriji prehodali čak 260 stepenica kako bi uživali u pogledu na Graz koji oduzima dah.

Nakon prekrasno provedenog dana, rastali smo se sa našim domaćicama uz obećanje da će se suradnja između naše i ove posebne austrijske škole svakako nastaviti.

Fotogalerija