Čitanje je zanimljivo i zabavno
Autor: Martina Špičko, 27. 3. 2018.

Učenici 8. c razreda sudjeluju u eTwinning projektu Bookworms.

Učenici 8. c razreda i učiteljica hrvatskoga jezika Martina Špičko sudjeluju u eTwinning projektu Bookworms. U projekt je uključeno čak 10 škola iz Hrvatske, Makedonije, Portugala, Poljske, Italije, Slovačke i Turske. Projekt su pokrenule Martina Špičko i Valentina Petrova, učiteljica iz Skopja,  nakon povratka s eTwinning seminara „Innovative learning environments“ održanoga u Lisabonu krajem prošle školske godine.

Cilj je projekta Bookworms poticanje čitanja i razvijanje čitateljskih navika te upoznavanje s književnostima i kulturama drugih zemalja na inovativan način korištenjem informacijsko-komunikacijske tehnologije. Učenici u sklopu projekta sami odabiru književna djela koja će pročitati (izborna lektira). Naglasak je na književnim djelima koja su aktualna i zanimljiva upravo učenicima te se ne nalaze na popisu lektirnih djela. Nakon čitanja učenici će odabrana djela predstaviti svim sudionicima projekta, prvo u razredu, a nakon toga i na eTwinning platformi. Djela će predstaviti prezentacijama, kratkim filmovima, ilustracijama, stripovima, plakatima ili kritičkim osvrtima. Jedan od ciljeva projekta razvijanje je komunikacijskih sposobnosti na engleskom jeziku pa je u projekt uključena i učiteljica engleskoga jezika Tina Ivčić. Učenici na inovativan i kreativan način, uz korištenje eTwinning platforme i suradnju sa školama iz Europe, čitaju književna djela te istražuju čitateljske interese i navike svojih vršnjaka iz drugih zemalja. Korištenjem eTwinninga upoznaju razne informatičke alate i aplikacije i razvijaju i svoju informatičku pismenost.

Projekt je započeo u listopadu i trajat će do kraja nastavne godine. Do sada su učenici snimili kratki film o svojim čitateljski interesima, pisali su o svojim najdražim knjigama služeći se raznim aplikacijama, istraživali su čitateljske interese svojih vršnjaka na Twinspaceu te izrađivali bookmarkere (tj. straničnike J) koje će razmijeniti s učenicima iz Italije. Učenike čeka čitanje odabranih djela i predstavljanje tih djela sudionicima projekta.

Iako trenutno u ovom projektu sudjeluju samo učenici 8. c razreda, u planu je uključivanje većeg broja učenika u slične eTwinning projekte.

Fotogalerija