Dan škole - Dan otvorenih vrata 2016.
Autor: Anita Perkov, 12. 12. 2016.

Već tradicionalno povodom Dana škole u VI. osnovnoj školi Varaždin učenici, sadašnji i bivši, roditelji, učitelji i svi zainteresirani sudjeluju u Danu otvorenih vrata.

Osnovna tema ovogodišnjeg školskog projekta bila je „Potraga za znanjem“ kroz koju je škola predstavila nove izvannastavne aktivnosti, a učenici i roditelji su kroz 6 školskih sati u trajanju od 10 minuta imali priliku ponovno se uživjeti u ulogu učenika, a njihovo se sudjelovanje nagradilo ocjenom. Roditelji su mogli odabrati jednu od 6 poučnih staza (znanstvenu, tehničku, kreativnu, medijsku, sportsku i EU stazu) prema svojim sklonostima, a u zaduženje dobivaju još jednu stazu prema školskom rasporedu. Svaka je staza uključivala tri radionice, a zadatak posjetitelja bio je obići sve radionice te skupiti ocjene iz svih predmeta koji su se nalazili unutar staza. Nakon svakog nastavnog sata slijedilo je 5 minuta odmora za vrijeme kojeg su svi mogli posjetiti prodajnu izložbu učeničke zadruge u holu škole.

Znanstvena staza obuhvaćala je radionice pod nazivom Mali znanstvenici, Rano učenje fizike te Astronomska grupa. Tehnička staza bavila se popravljanjem bicikla, a u tome su roditeljima i učenicima pomogali polaznici Prometne grupe. Unutar tehničke staze svoje su aktivnosti pokazali i Mali informatičate te Mali tehničari. Kreativna je staza unutar Domaćinstva predstavila dosadašnji rad i roditelje naučila kako izraditi božićne čestitke, voćnu salatu te čokoladne kuglice. U Etno grupi roditelji su naučili plesati ples Repa, a u Keramičarskoj grupi izrađivati od gline lik purgara ili dame sa šeširom. Medijska staza prezentirala je rad Likovne, Fotografske i Novinarske grupe slaveći 49. rođendan škole, a Klub ljubitelja knjige zajedno s grupom Kreativno čitanje i pisanje predstavili su svoje aktivnosti i znanje iz područja književne teorije. U medijskoj stazi sudjelovali su i učenici koji su u praksi prezentirali kako nastaje radijski intervju te tako pokazali kako surađuju u emisiji Mojih 6 minuta. A roditelji i učenici koji vole šah, dobili su svojih 6 minuta u holu škole igrajući partiju šaha. Sportska staza prezentirala je Orijentacijsko trčanje i provela kratko testiranje sudionika, a Školsko sportsko društvo „Šesta“ pokazalo je sprave i elemente koje učenici mogu savladati. Šesta staza EU projicirala je na platnu fotografije sa svih školskih europskih projekata u kojima su sudjelovali učitelji i učenici VI. osnovne škole.

Ovogodišnja novost, koja je izazvala oduševljenje svih gostiju, bio je božićni sajam u organizaciji učiteljica njemačkog i engleskog jezika. Ispred školskog ulaza bila su postavljena tri štanda na kojima su učenici izložili i prodavali svoje radove božićne tematike: kuglice za bor, čestitke, plakate, izreke, snjegoviće i ostalo. Čitala se Božićna priča na hrvatskom jeziku, a na engleskom i njemačkom pjevalo i recitiratiralo. Kupcima prigodnih poklona dijelili su se keksi i zimski čaj.

Također, novost je live streaming, tj. cijelo događanje medijski je popratila školska medijska grupa i javno emitirala događanja s Dana otvorenih vrata preko školskog Youtube kanala.

Fotogalerija

Ovim putem zahvaljujemo svim sudionicima Dana otvorenih vrata 2016. i nadamo se da ćemo se okupiti u još većem broju i iduće godine!