ALISA PEVEC – članica Hrvatske ekipe za Međunarodnu prirodoslovnu olimpijadu mladih (IJSO) 2017
Autor: Karmen Holenda, 5. 7. 2017.

Učenica VI. osnovne škole Varaždin, Alisa Pevec, izborila je svoje mjesto u šesteročlanoj ekipi Hrvatske za Međunarodnu prirodoslovnu olimpijadu mladih (IJSO) 2017, koja će se održati u Arnhem – Nijmegenu, 3. - 12. prosinca 2017. godine.

Izbor članova ekipe održan je u Zagrebu 10. lipnja 2017. godine. Između dvadesetak najboljih učenika sudionika državnih natjecanja (pet najboljih), nakon testiranja u znanju iz biologije, kemije i fizike, komisija je odabrala njih šestero:

Ime

Preočanin

OŠ I. Kršnjavoga

Zagreb

Pred kandidate su stavljeni zahtjevni zadaci iz prirodoslovnih predmeta, većinom problemskog tipa, koji osim znanja zahtijevaju i druga učenička postignuća najviše razine. Pripremu učenika za ovo testiranje rade mentori iz škole koji su ih pripremali i za državno natjecanje. Mentorica Alise Pevec, profesorica Karmen Holenda, učenicu je pripremala iz područja biologije i kemije. Iz područja fizike, s Alisom su radili profesori: Denis Barčot i Jelena Bajkovec.

Alisa je više puta sudjelovala na državnim natjecanjima iz matematike, njemačkog jezika i kemije. Aktivno je sudjelovala u brojnim školskim i izvanškolskim aktivnostima te je proglašena za učenicu generacije 2017. u VI. osnovnoj školi Varaždin.

Tijekom godina natjecanja, više je učenika VI. osnovne škole Varaždin pozvano na testiranje za Europsku i /ili Svjetsku prirodoslovnu olimpijadu, a do sada su plasman u Hrvatsku ekipu ostvarile samo dvije učenice: Andrea Križanić (2016.godine) i Alisa Pevec (2017. godine).

Međunarodna olimpijada znanosti mladih

International Junior Science Olympiad (IJSO) je godišnji pojedinačno i timsko natjecanje u Prirodnim znanostima za učenike uzrasta do 16 godina. IJSO je uspostavljen u znak prepoznavanja značenja prirodnih znanosti u općem obrazovanju mladih ljudi u svim aspektima njihovog života.

Ciljevi IJSO:

• Izazov i poticanje nadarenih učenika da razviju svoje talente u prirodnim znanostima.
  • Promicati i nagraditi potragu za izvrsnošću u znanstvenom nastojanju.
  • Promicati  karijere učenika prema znanstvenoj zajednici.
  • Poboljšati i razvijati međunarodne kontakte u prirodnim znanostima.
  • Stvoriti prijateljstvo i odnose među studentima širom svijeta od ranog doba.
  • Promicati buduću znanstvenu suradnju.
  • Poticati stvaranje prijateljstava unutar znanstvene zajednice.
  • Ponuditi priliku za uspoređivanje nastavnih planova i obrazovnih trendova u znanstvenom obrazovanju u zemljama sudionicama.