Snježana Sokol
Autor: Marija Selak, 23. 10. 2012.

Snježana Sokol radila je na VI. osnovnoj školi Varaždin od 1991. do 2012. godine kao knjižničarka i učiteljica hrvatskoga jezika. U njenom radu na prvom mjestu su bile pedagoške kompetencije, zatim ljubav prema učeniku te korištenje neformalnog okruženja knjižnice za usmjeravanje mlade ličnosti na prave vrijednosti, razvijanje samopouzdanja, osposobljavanje za samoobrazovanje .

Želeći da knjižnica bude ugodno mjesto, knjižničarka je poticala učenike svih uzrasta na čitanje i dolaženje u školsku knjižnicu. Sudjelovala je u brojnim projektima kao što su: ilustracije slikovnice s ilustratorom Ivanom Vitezom, susret s književnicom Brankom Primorac i mnogim drugima, večeri druženja s poezijom, uključivanje u nacionalni kviz za poticanje čitanja, izrada prezentacija,radionica,  izložbi kao primjer drugačijeg pristupa obradi lektire koji su prezentirani na županijskim, međužupanijskim i državnim skupovima.

Njegujući ljubav prema hrvatskom jeziku i pismu, kulturi, tradiciji, domovini osmislila je glagoljske radionice gdje su na najstarijem hrvatskom pismu nastali oslikani predmeti, modna revija, keramički ukrasi te je sudjelovala u radu glagoljske akademije u Roču.

Bila je prva voditeljica Županijskog vijeća školskih knjižničara, te sedam godina voditeljica aktiva društvene gupe u VI. osnovnoj školi Varaždin.

Pokrenula je i uređivala školski list pod nazivom Šestica. Skromnim sredstvima predstavljen je rad učenika i učitelja na stranicama, slikom i riječju. Svoje mjesto našli su u njemu i dječji radovi likovni i literani. Šestica je dokumenat jednog vremena, na neki način spomenica Škole, uspomena na školske dane učenicima i njihovim roditeljima.