„Budimo kulturni svaki dan, a posebno ovaj...“
Autor: Ivana Canjuga, 2. 5. 2016.

U četvrtak, 28. travnja 2016. VI. osnovna škola Varaždin obilježila je "Dan kulture", projekt čiji je cilj kod učenika, roditelja i šire zajednice trajno razvijati svijest o važnosti kulture u svakodnevnom životu.

28. dan mjeseca travnja ove je godine za VI. osnovnu školu Varaždin bio veoma važan. Obilježen je „Dan kulture“, a što je veoma važno u današnje vrijeme kako kultura ne bi postala potisnuta u neke druge planove društva.

Kako je rečeno u VI. osnovnoj školi, posebnost ovogodišnjeg "Dana kulture" bilo je svečano predstavljanje dviju novih aktivnosti školskog kurikuluma - zavičajnih plesova i prometne kulture - školske prometne jedinice koja je oformljena u suradnji s PU varaždinskom.

Naime, kako bi potpunije odgovorili na zahtjeve učenika za više plesa u školi, učitelji razredne nastave te tjelesne i zdravstvene kulture su, u suradnji s Centrom tradicijske kulture Varaždin, s učenicima od 1. do 5. razreda naučili zavičajne plesove. „Učenjem plesova iz zavičaja, uz izvrsnu zabavu, učenike potičemo na zdrav i sportski život, ljubav prema domovini, čuvamo tradiciju i promičemo kulturnu baštinu“, rekli su nam učitelji VI. osnovne škole. S druge strane, osnovna zadaća učenika pripadnika prometne jedinice je podizanje svijesti o prometnoj kulturi, a dijelom se ostvaruje u neposrednoj blizini škole na križanju Krležine i Demetrove ulice, gdje patrola osigurava prijelaz učenika i ostalih preko obilježenog pješačkog prijelaza. Sam program "Dana kulture" održan je u dva dijela. Ujutro od 9:45 do 10:30 sati učenici od 1. do 5. razreda prikazali su zavičajne plesove, dok je sve nadgledala prometna jedinica škole, a od 17:30 do 19:00 sati održana je priredba koja uključuje nastup školskog zbora i Etno grupe, igrokaze na hrvatskom, njemačkom i engleskom jeziku, lutkarske igre, te plesne i pjevačke nastupe učenika.

Već ujutro bilo je veoma živo, djeca su presretno istrčala na školski trg kako bi mogla pokazati plesove koje su zajedno sa svojim učiteljima i koreografom Krešimirom Plantakom pripremila za ovaj svečani dan. Gospodin Plantak proveo je edukaciju učitelja i osmislio prezentaciju plesova. Nakon mukotrpnog vježbanja učenici 1. razreda otplesali su ples „Lepi plavi napršnjak“, 2. razredi „Jelica kolce vodila“, 3. razredi „Repa“, 4. razredi „Staro sito“, a 5. razredi su predstavili „Zagorsku polku“. Kulminacija „Dana kulture“ nastupila je u večernjim satima, a sve je počelo  izložbom radova Likovne grupe učenika škole pod vodstvom mentora učitelja Ivana Duića i Margarete Živković, učiteljice razredne nastave. Radovi su bili izloženi u holu škole i u hodniku, baš kao i radovi učeničke Zadruge koji su se mogli i kupiti. Nakon što su se svi uzvanici, gosti škole, roditelji, djedovi i bake, učenici i ostali prijatelji škole smjestili na svoja mjesta, priredba je započela. Skladbom dirigentice maestre Ružice Kapitan (glazba i stihovi) „U našoj školi“ školski zbor „Varaždinski slavuji“ započeo je program i nastavio s pjesmama „Da mi je biti sunce“ (M. Nardelli), „Zemljo moja“ (K. Monteno) i „Malo mira“ (Siegel). Skladbe su izvedene u glasovirskoj pratnji profesorice Vesne Leljak-Petković. Nakon glazbenih poslastica te monologa o ponedjeljku i mukama učenice svakog prvog dana u tjednu, nastavilo se igrokazima učiteljice Rosane Štrocinger gdje su članovi Lutkarske grupe izveli tri predstave: „Zašto Noa plače?“, „Hana i hrana“ te „Najljepša kuća na svijetu“. Te predstave bile su međusobno povezane, a njima su učenici htjeli gledateljima poručiti da, bez obzira radi li se o maloj bebi ili pravom đaku, sva djeca imaju pravo biti saslušana, imaju pravo na svoje mišljenje, a odluke koje se donose, trebaju biti u interesu djeteta. Nastavili smo koreografijom Etno grupe u kojoj su zastupljene pjesme i plesovi našega kraja: „Ja sem Varaždinec“, „Pasel, sem pasel“, „Ja posijah repu“, „Mlinček“ i „Cin - can cvrgudan“, pod budnim očima učiteljica voditeljica Nives Blažunaj, Nikoline Kelemenić te koreografa Krešimira Plantaka. Dramska skupina škole, pod vodstvom mentorice Martine Kučar, u nastavku programa izvodi igrokaz „Sebični div“, a da naši učenici odlično pjevaju i na engleskom jeziku polazali su nam prvašići sa svojim kratkim pjesmicama koje ih je naučila mentorica Andreja Remar Vidrač. Mentorica Lovorka Draginić željela nam je svojim trima igrokazima spisateljice Nade-Zidar Bogadi pokazati kako humor obogaćuje naš školski život. "Kokoš kod frizera", šaljiv je prikaz narcisoidne kokoši koja ni sama ne zna kakvu frizuru želi, ali je odlučila raspametiti frizera. Kokoš može i ne mora biti samo "kokoš“, već kako tko voli i želi, odnosno, kako tko vidi. Zatim slijedi "Jutro mravlje kraljice", nježna i lijepa ljubavna priča u kojoj smo vidjeli kako ljubav stvarno ne poznaje granice. Djeca su završila svoj scenski prikaz igrokazom „Povijesna uloga mačke u svemiru.“ Vrhunac, naša je priredba doživjela ponovo na stranim jezicima gdje su učiteljice Dajana Leich i Natalija Hranjec prikazale zgode i nezgode prouzročene vremenskim prilikama i neprilikama te tko u priči o cvrčku i mravu izvlači kraći kraj, tko radi, a tko ljenčari i još ponešto o stvarima koje se mogu ili ne mogu napraviti. Vidjeli smo i kakve probleme imaju učenici s matematikom, a sve to u veoma humorističnom tonu. Posljednja točka večeri potakla je publiku na razmišljanje o tome koliko je dobro činiti dobro jer ne možeš činiti zlo, a nadati se dobrom. Tome su nas poučili članovi Vjeronaučno-scenske skupine s izvedbom igrokaza "U tuđim cipelama“ pod vodstvom mentorice Ljiljane Posavec Zavrtnik. Nakon odlično obavljenog „Kulturnog dana“ sudionici, ali i gledatelji bili su prezadovoljni postignutim, ponosni na sve što su ove školske godine učinili međusobnom suradnjom, a nadamo se kako će i sljedeći ovakak projekt biti barem toliko uspješan kao što je i ovaj bio, ako ne i uspješniji.

Fotogalerija