Dan kulture

Dan kulture je projekt namjenjen razvoja svijesti o važnosti kulture u svakodnevnom životu kod učenika, roditelja i šire zajednice .

Cilj projekta:

• oplemeniti kulturu naše škole
  • omogućiti učenicima da otkriju, razviju i pokažu svoje talente na likovnim, literarnim, glazbenim područjima
  • poticati sudjelovanje roditelja u odgojnom procesu njihove djece i životu naše škole.

O realizaciji projekta svake pojedine godine možete se informirati odabirom s popisa lijevo ili klikom na ikonu pojedine manifestacije u tablici (dolje).

Radionice povodom Dana kulture
Autor: Ružica Martinec, Marija Selak, 7. 3. 2014.

Povodom Dana kulture naša škola omogućila je učenicima, roditeljima i ostalim članovima obitelji pravi kulturni festival:

• Keramičarska radionica
  • Jezične igre
  • Salvetna tehnika  (decoupage)
  • Izrada maski i bojanje lica
  • Izrada tradicijskog nakita
  • Cvjećarska (presađivanje cvijeća) i tehnička kultura (izrada ukrasnih teglica od letvica)
  • Glazbena radionica „zvijezde sviraju“
  • Predstavljanje baleta zainteresiranim roditeljima i učenicima
  • Učionica glazbene kulture
  • Centar tradicijske kulture
  • Prezentacija folklora i tamburaškog orkestra
  • Teslin transformator
  • Jezična kultura i nekultura
  • Pišem ti pjesmu
  • Bajkaonica
  • Radionica o kulturnim znamenitostima
  • Scenska radionica na njemačkom jeziku

JEZIČNE IGRE – Terezija Labaš i Ružica Martinec

Prvi dio radionice bio je pod nazivom Priča na leđima. Učenici su slušali priču, stajali su jedan iza drugoga te su, ono što su čuli u priči, pokazivali na leđima učenika ispred sebe. Bilo im je zabavno jer su zapravo uživali u masaži prijatelja. Također su se i nasmijali jer je nekoga škakljalo. Sljedeći dio radionice bio je pod nazivom Obojene riječi. Učenici su izvlačili riječi te od njih sastavljali priču.

Evo jedne priče:

Bio jednom jedan pisac. Živio je u hodajućem drvetu. Volio je raditi ludorije. Jednog je dana sreo crvenu žabu. Ona je trebala pomoć jer je izgubila svoju sjenu. Zatim su se odveli svemirskim brodom. Tada su došli u Ameriku. Tamo su se pretvorili u krticu i sretno su se zagrlili.  (Nina Veseljak, Dora Lešnjak, Emili Maslov 3.a )

Treći dio radionice je bio Šetnja slikom. Prema ponuđenim fotografijama učenici su zajednički slagali priču. Trebalo je „skakati“ iz slike u sliku. Također je bio zanimljivi dio Koliko pozorno slušamo priču. Nekoliko je učenika izašlo iz učionice, a ostali su slušali kratku priču. Nakon toga poziva se jedan po jedan učenik u učionicu. Prvi put priču prepričava učenik koji je slušao, a dalje jedan drugome prepričavaju učenici koji su bili vani. Na kraju se utvrđuje kolika je razlika nastala u prepričavanju.

IZRADA TRADICIJSKOG NAKITA, VEZENJE I IZRADA CVJETOVA OD PAPIRA – Marija Koren, Vera Hlapčić, Bojana Perko

Voditeljice su pripremile fotografije tradicijskog nakita prema kojem se izrađivao nakit. Ruže su se izrađivale od krep papira. U rukama spretnih sudionika radionice nastali su pravi buketi.

Učiteljica Marija bila je spremna naučiti bod križića ili neki drugi jer je donijela vezene stolnjake za uzorak.

CENTAR TRADICIJSKE KULTURE –prezentacija  folklora – koordinatorice Vesna Gašparić i Nives Blažunaj

Folkloraši iz Centra tradicijske kulture prezentirali su najosnovnije korake u plesovima te isprobavali naučeno sa sudionicima. Najprije se plesalo sa brojanjem, a onda uz glazbu. Uslijedio je nastup folkloraša i tamburaša na priredbi.

IZRADA MASKI I BOJANJE LICA – Margareta Živković i Aleksandra Oreški

Na ovim radionicama je bila cijelo vrijeme gužva zato jer su se svi htjeli pripremiti za ples pod maskama. Svaki je učenik od papira izrađivao krinku, a onda su učiteljice i obojile lice prigodnim bojama. Svi su bili spremni za ples pod maskama.

PRESAĐIVANJE SADNICA CVIJEĆA I IZRADA UKRASNIH TEGLI OD LETVICA – Lovorka Draginić i Marko Martinec

U ovoj je radionici bilo poprilično bučno. Ali s razlogom. Naime, svaki je sudionik htio napraviti ukrasnu teglicu od letvica. Za to su bili potrebni čavlići i čekić, a to se ne može u tišini. Svi su bili zadovoljni jer su presađeno cvijeće nosili u krasnim teglama. A potvrdila se i izreka: Kad se male ruke slože, sve se može.

KERAMIČARSKA RADIONICA – Irena Čerpinko, Ružica Trogrlić, Petra Kanešić i Petra Lončarić Časar

Sudionici radionice su najprije odslušali kratko predavanje o varaždinskim zvonicima kroz povijest koje je pripremila

Zatim su uz pomoć voditeljica oblikovali kuće i zvonike u glini. Svi su bili marljivi i kreativni i izradili su puno kućica i zvonika. Kad se osuše, poglaziraju i spale u raku tehnici nastat će pravi Bajkograd.

ZVIJEZDE SVIRAJU – Ivana Krišto

Iz učionice glazbene kulture odzvanjala je glazba zvijezda. Svirali su: Josip Pokorny (8.a), Lucija Turkalj (5.b), Marko Bađun (7.d) i Nikolina Bačko (7.b). Nakon njihove glazbe predstavile su se balerine Plesnog studija Vindi.

Sve radionice privukle su jednaku pozornost i velikih i malih, a najbolji dojam steći ćete ako pogledate fotografije.