NAJčitateljice
Autor: Miroslav Cmuk, 28. 11. 2013.

Višestruka se podudarnost ove godine dogodila na našoj školi.

Dvije učenice po imenu Dora (Dora Lešnjak iz 3.a razreda i Dora Kermek iz 7.c razreda) pročitale su isti broj knjiga u godinu dana. Naravno, bez prethodnog dogovora. ;) Učenice povezuje i učiteljica razredne nastave Terezija Labaš - obje je Dore ista učiteljica uvodila u svijet književnosti. Uloženo vrijeme i ukazana ljubav prema pisanoj riječi urodila je plodom - obje su Dore proglašene najčitateljicama varaždinske Gradske knjižnice "Metel Ožegović". Čestitamo!

Odakle tolika ljubav prema čitanju? Tko vas je naučio čitati i kada?

Dora K.: Čitanju su me naučile mama i učiteljica kada sam imala šest godina.

Dora L.: S mamom sam počela čitati s tri-četiri godine. Ne znam odakle ljubav prema čitanju. Vjerojatno od tate, on isto puno čita.

Od svih knjiga koje ste pročitale u godinu dana, koju biste izdvojile i zašto?

Dora K.: Nijedna knjiga mi nije bila osobito zanimljiva, no svidjele su mi se knjige o Harryju Potteru i serijal knjiga "Princezini dnevnici".

Dora L.: "Petnaestogodišnji kapetan" je odlična knjiga. Nedavno mi je mama kupila drugu knjigu Julesa Verna, "20 000 milja pod morem" koju sam pročitala za neka četiri sata.

Kakve knjige najviše volite čitati?

Dora K.: Volim sve žanrove.

Dora L.: Najviše volim čitati znanstveno-fantastične knjige te one koje govore o putovanjima.

Na koji način birate koju ćete knjigu pročitati? Netko vam knjigu prije preporuči ili?

Dora K.: U pravilu uzmem prvu knjigu koju vidim ili zamolim knjižničarku za preporuku.

Dora L.: Unaprijed znam koju knjigu želim, a nekad mi i knjižničarka preporuči neke knjige.

Najdraži književnik?

Dora K.: Nemam ga.

Dora L.: Ni ja nemam najdražeg književnika.

Koje su prednosti čitanja?

Dora K.: Razvijaju se moždane vijuge i mašta, obogaćuje se rječnik.

Dora L.: Možeš naučiti nešto novo i zabaviš se.

Zašto ljudi sve manje čitaju?

Dora K.: Ljudi misle da to više nije tako popularno.

Dora L.: Pojavili su se računala i slične stvari pa ih onda baš i ne zanima čitanje.

Čita li i ostatak obitelji poput vas?

Dora K.: Da, svi su čitači. Roditelji manje posuđuju knjige u knjižnici jer i kod kuće imamo puno knjiga.

Dora L.: Tata čita puno, mama malo manje, a brat još ne zna čitati jer ima tek dvije godine. Čitamo mu i zanima ga to, kad mu pokažemo neku sličicu, onda on kaže što je na njoj.