Popis školske lektire

Međunarodni dan školskih knjižnica
Autor: Miroslav Cmuk, 29. 10. 2013.

Povodom Međunarodnog dana školskih knjižnica  posjetili smo samostansku knjižnicu kapucinskog samostana u Varaždinu.

Učenicima je predstavljeno bogato i jedinstveno književno blago  koje krije samostanska knjižnica – inkunabule, misali, rječnici, stari molitvenici i knjige o narodnoj medicini. Učenici su saznali koje je godine osnovana samostanska knjižnica i koja je najstarija knjiga tiskana knjiga u Varaždinu. Slijedi kratak izvještaj koji je napisao Fran Žganec-Brajša, učenik 7.d razreda.

Posjet knjižnici Kapucinskog samostana

Nakon dogovora na satu vjeronauka, nas osmero učenika iz 7.d razreda posjetili smo 23. Listopada knjižnicu varaždinskog Kapucinskog samostana. Po dolasku, primio nas je fra Mirko Kemiveš, župnik kapucinske župe sv. Vida. On nas je poveo do prostora knjižnice, gdje se nalaze mnogobrojne vrijedne i stare knjige, između ostalog i šesnaest inkunabula. Posebno vrijedne knjige čuvaju se u sefu u koji nam je fra Mirko dopustio zaviriti. Pokušali smo čitati neke od starih knjiga, no nismo u tome bili jako uspješni jer je većina knjiga pisana latinskim, talijanskim, njemačkim ili nekim drugim jezikom te goticom. Osobno, najzanimljivija mi je bila Biblija, mnogo veća od današnjih izdanja te knjige. Na kraju posjeta, koji je trajao oko sat vremena, zahvalili smo našem domaćinu i krenuli natrag prema školi.

Fran Žganec-Brajša, 7.d

Fotografije!