Svečano predstavljen nosač zvuka Dječjeg zbora „Varaždinski slavuji“
Autor: Marija Selak, 20. 12. 2013.

U petak, 13. prosinca 2013. u Velikoj koncertnoj dvorani Glazbene škole u Varaždinu, svečano je predstavljen nosač zvuka Dječjeg zbora „Varaždinski slavuji“ VI. OŠ Varaždin.

Na početku svečanosti nastupio je Dječji zbor „Varaždinski slavuji“, koji je pod vodstvom dirigentice maestre Ružice Kapitan i uz klavirsku pratnju prof. Vesne Leljak – Petković izveo skladbu U našoj školi, čija je autorica glazbe i teksta Ružica Kapitan. Valja naglasiti da je ovo bila praizvedba ove skladbe, koja je ujedno i buduća himna VI. OŠ Varaždin.

O nosaču zvuka govorili su ravnatelj škole prof. Mario Stančić, viša savjetnica za glazbenu kulturu i glazbenu umjetnost prof. Anita Gergorić, koja je ujedno i autorica recenzije CD-a, predsjednik Ogranka Matice hrvatske Varaždin mr.sc. Ernest Fišer, glazbeni urednik i producent Vladimir Gotal te korepetitorica prof. Vesna Leljak – Petković.

CD sadrži retrospektivu izvedbi tridesetak skladbi ovog renomiranog dječjeg zbora, koji je pod vodstvom svoje dirigentice maestre RUŽICE KAPITAN dugi niz godina briljirao na natjecanjima županijskog i državnog nivoa, osvojivši 12 plaketa i to 8 zlatnih i 4 srebrne.

Skladbe koje se nalaze na CD-u:

1. D. Bobić: Bijeli jelen (praizvedba)

2. I. J. Skender: Kad bi drveće hodalo

3. G. B. Pergolesi: Gdje je onaj cvjetak žuti

4. A. Čelar: Panis angelicus

5. J. Kaplan: Dječaci, ako žele

6. J. F. Reichardt: Ljubica

7. B. Bjelinski: Večernji gost

8. S. Mikac: Koncert

9. M. Koerbler: Kako sunce djecu budi

10. I. L. Kalinski: Dimnjačar

11. D. Bobić: Dvije tikve (praizvedba)

12. Lj. Kuntarić: Svi su ljudi isti

13. S. Mikac: Jesen u Varaždinu

14. L. Županović: Šala

15. B. Papandopulo: Kad Kolijani dolaze pred vrata

16. D. Bobić: Zaspao vjetar (praizvedba)

17. Lj. Kuntarić: Majko, majčice

18. G. F. Händel: Ne, ja ne znam

19. I. L. Kalinski: Cvrčak cvrk pred mikrofonom

20. I. L. Kalinski: Krijesnica

21. I. Brkanović: Poskočnica

22. L. Frajt: Mali rak

23. S. Majurec: Zaljubljeni mravac

24. A. Kabiljo: Svijet, svijet

25. J. E. Martini: O, reci mila majčice

26. J. Kaplan: Mjesec

27. I. L. Kalinski: Potočić

28. T. Uhlik: Dva đaka

29. H. Arlen: Iznad duge

30. A. Kabiljo: Što će biti sutra

Na kraju promocije CD-a, dirigentica zbora Ružica Kapitan obratila se nazočnima slijedećim riječima:

„U ovaj CD utkano je mnogo ljubavi te godine, mjesesi, tjedni, dani i sati nesebičnog rada.

Od osnutka  pa do danas, mnogo je generacija „slavuja“ pjevalo u ovom zboru, a misao vodilja svima je bila ljubav prema glazbi i zborskom pjevanju. Svi pjevači ostali su mi u jednako dragom sjećanju, te im se zahvaljujem na svakom lijepo otpjevanom tonu i svim radostima koje nam je pružalo naše zajedničko muziciranje. Zahvaljujem se i svojoj suradnici, korepetitorici prof. Vesni Leljak – Petković, koja „Varaždinske slavuje“ čitav ovaj period prati na glasoviru kao i glazbenom uredniku i producentu gosp. Vladimiru Gotalu koji je sve naše izvedbe tonski zabilježio. Veliko hvala na svesrdnoj podršci ravnatelju škole prof. Mariu Stančiću i svim zaposlenicima škole, višoj savjetnici za glazbenu kulturu i glazbenu umjetnost prof. Aniti Gergorić, mr.sc. Ernestu Fišeru, skladatelju Davoru Bobiću koji je nekoliko skladbi posvetio ovom zboru i dirigentici te se praizvedbe tih skladbi nalaze na CD-u, višoj savjetnici za likovnu kulturu i likovnu umjetnost prof. Zvjezdani Prohaska koja je ilustrirala naslovnicu knjižice CD-a, ravnatelju Glazbene škole u Varaždinu mr. sc Davoru Matačiću koji nam je omogućio prostor za promociju CD-a, medijima koji su pratili naš rad, sponzorima  koji su svojim donacijama omogućili da CD ugleda svjetlo dana i to: VANEA d.o.o.; COMPROM PLUS d.o.o.; PMG PRODUKTI d.o.o.; TISKARA „PRAXA“, kao i mojoj obitelji na razumijevanju i beskrajnoj podršci tijekom čitavog razdoblja te svima koji su na bilo koji način pomogli u izdavanju  CD-a. I na kraju….Neka nam srca ispuni glazba, a skladan pjev „Varaždinskih slavuja“ odjekuje baroknim ulicama našega grada….“.

Pogledajte fotografije!