,,U svakoj je ljudskoj duši težnja za nečim velikim.'' duhovne misli blaženog Ivana Merza (10. svibnja)
Autor: Kristina Roginek, 4. 5. 2020.

Blaženi Ivan Merz rođen je u Banja Luci 16. prosinca 1896. Nesuđeni student prava naposljetku je završio književnost u Parizu. Poslije završetka studija, u Zagrebu je djelovao kao profesor francuskog jezika i književnosti u Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji. Svoje slobodno vrijeme posvetio je odgoju hrvatske mladeži u katoličkoj organizaciji ''Hrvatski orlovski savez“. Glavna su karakteristika Merzova rada ljubav i odanost prema Crkvi, a zbog svetačkog načina života prožetog euharistijom smatrao se "stupom Crkve u Hrvatskoj.

Svjestan da će umrijeti mlad, Ivan Merz prikazao je na samrti svoj život kao žrtvu Bogu za hrvatsku mladež. Koliko je ova žrtva bila draga i Bogu ugodna, pokazale su godine koje su slijedile: tisućama mladih postao je uzor i ideal kršćanskog života. Njegovo ime značilo je program života i rada brojnim mladim kršćanima. Umro je u 32. godini života. Posmrtni ostaci Ivana Merza danas se nalaze u bazilici Srca Isusova u Zagrebu.

Postupak za proglašenje Ivana Merza blaženim i svetim započeo je u Zagrebu još 1958., a blaženim ga je proglasio papa Ivan Pavao II. u Banja Luci 22. lipnja 2003. rekavši za njega da je bio 'vjernik svjetovnjak, uzoran i hrabar, čovjek kulture i osjetljiv za bogoslužje, uronjen u nadnaravno i djelatno zauzet u širenju kraljevstva Božjeg'.Na poveznici u nastavku možete pogledati Analizu i komentar Dnevnika blaženog Ivana Merza u kojem on donosi znimljiva razmišljanja i borbe s kojima se borio tijekom svojega života:

http://ivanmerz.hr/staro/sabrana-djela/dnevnik/index.htm .

U nastavku možete pročitati najljepše misli bl. Ivana Merza o Bogu.

• Sve divote svijeta, sva priroda, dovode do spoznaje da je to sve od neizmjernog Duha, od Ideala čovječanstva, od Istine, Dobrote i Ljepote.
  • Tajna me je noći sve više zaokupljala i u kretanju svemira osjetih bilo Onoga koji je bio u početku, koji jest sada i koji će kraljevati u vijeke vjekova.
  • Božje melodije drže i napunjaju sav svemir.
  • U svakoj je ljudskoj duši težnja za nečim velikim.
  • Za Bogom naše srce eruptivno teži.
  • Bog postoji i ja tvrdo vjerujem i u najjačim časovima kušnje i sumnje da je On jedini, vječni, veliki Bog.
  • Vjerujem u Gospoda Boga svemogućega, vjerujem da je On savršen Duh u slobodi volje i veličini.
  • Činjenica je da Bog postoji, da Ga osjećam oko sebe, u sebi, tu ovdje, ondje, svagdje.
  • Kad Bog postoji, već slijedi da naš život ima svrhu.
  • Ako vjerujemo u apsolutno Božanstvo, tada nema slučaja.
  • Ljubav prema roditeljima mi svjedoči da ljubav, duša, Bog nije utopija, da sve ovo postoji, da je čovjek, uistinu, ideja koja teži svome izvoru.
  • Gdje nema Tebe, Bože, tamo nema ni veselja.
  • Sav je život borba između dobra i zla kojom dolazimo Idealu našega života: Svevišnjemu.