Ovdje možete saznati o projektima u kulturi kao i o aktivnostima naših učenika.

Dan kulture Mojih 6 minuta Knjižnica

Ples generacije Božićni plesnjak Maškare

Život na drugoj polutci
Autor: Pia Paska-Jaklin, Lara Cvetko, 11. 4. 2015.

Jeste li se ikada zapitali kako žive ljudi na drugom kraju svijeta?

Jeste li se ikada zapitali kako žive ljudi na drugom kraju svijeta? Ako mislite da žive bolje od vas, varate se. U Africi se živi veoma jednostavno, ali ujedno i veoma teško. Naš sugovornik Mijo Majhen volontirao je u Africi više puta pa zna kako se tamo živi. Prvi put otišao je u Afriku 2012. godine kao turist. Kada se vratio, razmišljao je o sve što je vidio tijekom boravka te se vratio tamo s prijateljicom kao volonter. Volontirao je devet mjeseci i stekao brojna iskustva.

Upoznao je svećenika Miru Babića koji je uz pomoć volontera izgradio osnovnu i srednju školu,  sirotište „Moj dom“ i samostan. Ustanove su građene od boljih materijala koje su donirali dobri ljudi, no kuće stanovnika izgrađene su od drva, blata i slame. U selu nema uređenih prometnica i struje, a do vode moraju svakodnevno pješačiti jedan sat. Po vodu idu svi, i stari i mladi. Najdraža hrana im je meso, ali meso jedu samo jednom mjesečno. Pretežno se hrane rižom, grahom, kukuruzom, rajčicom i sličnim plodovima koje mogu sami uzgojiti.

Djeca se tijekom školskih dana bude veoma rano kako bi si sami pripremili doručak te kako bi očistili svoje cipele koje su često blatne zbog loših puteva. Učenici najčešće završe samo osnovnu školu jer su srednje škole skupe. Budući da mnoge obitelji imaju puno djece (pojedine i više od 10), ne mogu financirati troškove srednjoškolskog obrazovanja. Zanimljivo je spomenuti da učenici ne smiju imati kosu.

Zbog nedostatka novaca, nemaju prave igračke pa su prisiljeni praviti igračke, što je njima veoma zabavan posao. Veoma su religiozni, no njihove mise znatno su drugačije – tijekom mise svi plešu i pjevaju.

Do prvog većeg naselja imaju tri sata hoda. Iako se mnogima takav način života čini težak, neprivlačan i nemoguć, ondašnjim ljudima je to sasvim normalno jer ne znaju za bolje. Ljudi u Africi nemaju velike zahtjeve, jednostavni su i to je razlog zašto su sretni. Svima bi nam bilo bolje kad bismo se ugledali na njih.

Lara Cvetko i Pia Paska-Jaklin, 7.b razred