Ivana Canjuga

profesor hrvatskoga jezika i književnosti i diplomirani komparatist književnosti

Predmet: Hrvatski jezik, 6.b, 6.c, 8.b, 8.c

Završila sam kroatistiku i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Radim u sustavu obrazovanja od 2004. godine. Uz sudjelovanja na natjecanjima iz jezika te na Lidranu, bavim se i lekturom. Radim u Centru izvrsnosti za hrvatski jezik i suradnik sam na metodičkim materijalima za različite izdavačke kuće. Osim toga, vodim Novinarsku grupu naše škole. Radila sam aktualne materijale za nastavu jezika i književnosti  u izdavačkoj kući Profil, čije udžbenike koristim i u nastavi. Recenzentica sam udžbenika „Volim hrvatski 7“ i radne bilježnice izdavačke kuće Školska knjiga. Osobito sam se u svom radu posvetila izradi materijala za učenike s posebnim oblikom školovanja budući da smatram da svatko treba dobiti istu priliku bez obzira na životnu situaciju u kojoj se našao.

Od 2016. godine uključena sam u europske projekte Erasmus+ i e-Twining gdje sam bila dva tjedna u Grazu  (Kompetencije za 21. stoljeće ) i u listopadu 2017. u Rumunjskoj, Erasmus+, tema vršnjačko nasilje. Sudjelujem u Erasmus+ projektu KA2 „Breaking Barriers“ gdje sam sudjelovala na pripremnom sastanku u Slovačkoj (listopad, 2019.) Sudjelujem i u projektu „Sharing cultures“ . Od 2019. godine bila sam član mentorskog tima „Škole za život“ . Bavim se humanitarnim radom i organizacijom dobrotvornih koncerata. Od 2021. voditeljica sam Županijskog stručnog vijeća za izvannastavne aktivnosti, a i napredovala sam u zvanje mentor.

Ove školske godine vodim Novinarsku grupu.

„Volim svoj posao i ne bih ga mijenjala…“
Autor: Ivana Canjuga, 3. 11. 2015.

Razgovarali smo s Natalijom Hranjec, učiteljicom engleskog i njemačkog jezika.

Natalija Hranjec - NH

Novinari VI. osnovne škole- N

N: Dobar dan, možemo li Vas pitati nekoliko pitanja za školske novine?

NH: Dobar dan i vama, naravno, cure izvolite.

N: Možete li nam se predstaviti u nekoliko rečenica?

NH: Ja sam Natalija Hranjec, profesorica sam njemačkog i engleskog jezika. Radim u 6. osnovnoj školi Varaždin od 2004. godine. Predajem i engleski i njemački jezik i u višim i u nižim razredima, ovisno o situaciji.

N: Što ste htjeli biti kada ste bili dijete?

NH: Od malena želim biti učiteljica, ali uz to i pjevačica, ali to mi kao što vidite nije baš uspjelo.

N: Što Vas je motiviralo da postanete učiteljica?

NH: Kada sam bila u osnovnoj školi, odmah sam htjela biti učiteljica. Vjerojatno zato jer je prvo zanimanje s kojim se zapravo učenici susreću, zanimanje učitelja  i svi se na neki način njima dive. A taj se slučaj dogodio i kod mene te sam kroz osnovnu školu željela biti učiteljica. To se u srednjoj školi promijenilo. Više me posao profesora nije zanimao, već sam se htjela baviti politikom i studirati politologiju. Naime, to je bio jedan od izbora, a drugi je bio studirati jezike, no nisam željela biti profesor u školi, nego prevoditelj. Na fakultetu sam ipak morala obavljati praksu u školi i to mi sevtoliko svidjelo da sam ipak odlučila prihvatiti učiteljski poziv i spojiti ga sa svojim drugim snom koji je bio pjevanje jer kada ste učitelj, vi zapravo prezentirate pjesmu učenicima i svaki dan imate novi koncert. Nisam željela život provesti zatvorena u uredu, već raditi s djecom. Tako odmah mogu dobiti „feedback“ o svom radu.

N: Volite li svoj posao?

NH: Obožavam.

N: Kako Vam se sviđa u našoj školi?

NH: Odlično je, veoma mi se sviđa ovdje raditi i ne bih mijenjala ovu školu ni za što. Volim motivirajuću atmosferu koja je ovdje stalno prisutna. Natjecateljski duh, neprestano usavršavanje i poboljšavanje, i kod učenika, ali i kod učitelja.

N: Volite li grupne radove na satovima?

NH: Da, taj mi se način rada jako sviđa jer mogu djeci dati priliku da lakše izraze svoje mišljenje, a to se najbolje pokaže baš na taj način.

N: Radite li redovno ponavljanje gradiva?

NH: Uvijek prije testa radim sat ponavljanja, uvijek pokušam djeci što više dati uvid u to što ću tražiti u testu kako bi bili što spremniji.

N: Stavljate li pitanja za ponavljanje na web stranicu škole?

NH: Da, stavljam i ta ideja mi se jako sviđa.

N: Možete li nam ispričati neku anegdotu koja Vam se dogodila u dosadašnjem radu?

NH: Naravno, bilo je i pozitivnih i negativnih, a prva koja mi padne na pamet nije baš primjerena. A dogodila se na samom početku mog rada u školi. Sad su ti isti dečki već odrasli i sigurna sam da bi se i oni zgražali da Vam ju ispričam pa ću je zadržati za sebe. Dok pozitivnih iskustava imam svaki dan jer jako volim raditi s djecom i nikada mi nije dosadno. Iako ponekad imam npr. dva osma razreda i učim djecu isto, satovi mi nikada nisu isti i uvijek mi je zanimljivo, bez obzira što učim isto gradivo više puta.

N: Je li Vam u međuvremenu dosadio Vaš posao?

NH: Ne, i mislim da nikada ni neće.

N: Koje Vam je najdraže godišnje doma?

NH: Zapravo se ne mogu odlučiti između jeseni i proljeća, iako su slična doba.

N: Imate li najdražu knjigu ili film?

NH: Najdraži film mi je „Mostovi okruga Madison“ i taj film obožavam. A najdraža mi je knjiga „P.S., volim te“. Čitanje mi je inače hobi, jako volim čitati i mnogo je dobrih knjiga, ali ovo je prva koja mi je pala na pamet.

N: Imate li kućnog ljubimca?

NH: Nemam, i mislim da ljubimcima nije mjesto u kući. Znači, ja živim u stanu i protivnik sam ljubimaca u kući. Da živim u kući, ljubimac bi bio vani na dvorištu, ali u stanu to ne bih dopustila svojoj djeci.

N: Što volite raditi u slobodno vrijeme?

NH: Slušati glazbu i pjevati, posebno mi je drago kada u školi imamo neke pjesmice koje treba pjevati i uvijek sam za to.

N: Gledate li Big Brother? Koje je vaše mišljenje o njemu?

NH: Definitivno ne, pokušala sam ga gledati. Gledala sam prvu sezonu i onda mi je bilo zanimljivo jer su ljudi bili normalniji, dok sada kada prebacim na to, vidim samo hrpu neukusa, barem po mome mišljenju.

N: Hvala Vam na Vašem vremenu.

Lara Cvetko, 8.b