Vive les profs de français en Croatie ! Vive les 27 et 28 novembre !
Autor: Anja Draginić, 3. 12. 2019.

Dan profesora francuskog jezika – Jour du prof de français.

Prošlog četvrtka obilježen je prvi Dan profesora francuskog jezika u Hrvatskoj, koji se diljem svijeta obilježava 28. studenog. Cilj obilježavanja dana je promoviranje profesije profesora francuskog jezika te promicanje francuskog jezika i kulture. Povodom Dana profesora francuskog jezika, institucije zadužene za promidžbu francuskog jezika diljem svijeta (Francuski institut, Francuska alijansa, Francusko veleposlanstvo) organiziraju mnoštvo aktivnosti koje profesorima omogućuju stjecanje novih poznanstava i razmjenu iskustava i nastavnih sredstava uz dozu opuštenosti i zabave.

U Hrvatskoj, Francuski institut organizirao je četiri radionice koje su se održale 27. i 28. studenog u prostorima Medijateke Francuskog instituta u Zagrebu i u Francuskoj alijansi Zagreb. Održane su sljedeće aktivnosti: foto-natječaj „Et en plus, c’est sympa d’apprendre le français en Croatie“, predavanje o korištenju virtualne stvarnosti u nastavi francuskog „La réalité virtuelle et la réalité augmentée au service de l’enseignement des langues“, popularna igra bijega iz zaključane sobe „Jeu d'évasion“ i aktivnost razmjene nastavnih sredstava među profesorima. Po završetku navedenih aktivnosti, veleposlanik Francuske Republike u Republici Hrvatskoj, g. Gaël Veyssière, održao je koktel party za sve sudionike aktivnosti u Francuskoj rezidenciji u Zagrebu. Domjenak je ujedno bio i proglašenje pobjednika foto-natječaja, čija je prva nagrada obuhvaćala 15-dnevno stručno usavršavanje u Francuskoj. Pobjednik ovogodišnjeg natječaja je profesorica Marija Dobec iz Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec. Njenu pobjedničku fotografiju možete vidjeti u nastavku.

S obzirom na nastavne obaveze, sudjelovali smo samo na igri bijega i domjenku, međutim i to je bilo i više nego dovoljno za stjecanje novih poznanstava, kao i obnovu starih, te razmjenu iskustava i ideja među kolegama.

Tijekom domjenka g. veleposlanika, uzvanici su se jednoglasno složili kako je obilježavanje Dana profesora francuskog jezika bilo i više nego uspješno te da jedva čekamo sljedeće izdanje!

U fotogaleriji pogledajte kako je to izgledalo:

Fotogalerija