"Žogarija"
Autor: Tomica Kanoti, 13. 5. 2015.

Učenici varaždinski osnovnih škola 12. svibnja su sudjelovali u "Žogariji", međunarodnom projektu koji se provodi već deset godina s ciljem poboljšanja kvalitete života među mladima, usađivanja vrednota kao što su solidarnost, poštenje, strpljivost, odgovornost te poticanja pozitivnih promjena u lokalnim zajednicama i šire.

"Žogarija" se provodi u devet država - Sloveniji, Italiji, Austriji, Mađarskoj, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Makedoniji i Crnoj Gori, u organizaciji MEDIA ŠPORTA iz Ljubljane. Na Trgu kralja Tomislava u Varaždinu, održana je u suradnji sa Zajednicom športskih udruga Grada Varaždina i gradskim Upravnim odjelom za društvene djelatnosti. Sudionike dječje sportske manifestacije pozdravio je zamjenik gradonačelnika Varaždina, Vjeran Radelić,istaknuvši važnost druženja i sporta za zdrav život.

Stručna suradnica ZŠUGV-a, Anica Sitar Dvorski, istaknula je da je ovo treća godina "Žogarije" u Varaždinu.

- Danas je sudjelovalo 200-tinjak učenika nižih razreda svih sedam varaždinskih osnovnih škola koji su se nekoliko sati natjecali i družili s vršnjacima - rekla je Sitar Dvorski, dodavši da su gosti bili mališani iz Dječjeg vrtića „Bajka“ koji će se u manifestaciju uključiti iduće godine kada krenu u osnovnu školu.

Na posebno ograđenom igralištu s umjetnom travom klinci su igrali nogomet 3 na 3, sudjelovali u igrama spretnosti, pokazali znanje u kvizu, sudjelovali u kreativno-likovnim radionicama i predstavili se kao pjevači, plesači i navijači.

- Krenuli smo s "uličnim nogometom" i svake godine dodavali igre spretnosti, kviz znanja, uključivali i nastavnike. Ove će se godine održati ukupno 27 priredbi, u Hrvatskoj jedino u Varaždinu, gdje je i prethodne dvije godine bila odlična atmosfera. Najbolja varaždinska škola sudjelovat će 18. i 19. rujna na proslavi desetgodišnjice "Žogarije" u Ljubljani - izjavio je autor manifestacije, Slavko Sakelšek.

Varaždin će u Ljubljani predstavljati učenici Četvrte osnovne škole. Iako je natjecanje  prvenstveno zamišljeno kao sportsko druženje, kretanje i zabava mladih uz fair-play, učenici ove škole zajedničkim su zalaganjem bili ukupno najbolji.

Galerija