Kanoti Tomica

profesor kineziologije

Predmet: Tjelesna i zdravstvena kultura

Rođen sam 1982. u Varaždinu.  Diplomirao sam na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu. Predajem Tjelesnu i zdravstvenu kulturu učenicima  5.a, 6.abcd i 8.a. Razrednik sam 6.c razreda. Voditelj sam Školskog sportskog društva Šesta i izvannastavne aktivnosti iz odbojke. Radim kao trener u vaterpolo klubu Garestin sa mlađim uzrasnim kategorijama. Uz vaterpolo volim i ostale sportove, a naročito tenis, nogomet, baseball i skijanje.

Univerzalna sportska škola
Autor: Tomica Kanoti, 3. 10. 2012.

Obavijest za roditelje i učenike o provođenju Univerzalne sportske škole za učenike 3. i 4. razreda.

Hrvatski školski sportski savez (HŠSS) tijekom 2007. godine pokrenuo je program na nacionalnoj razini pod nazivom Univerzalna sportska škola. Univerzalna sportska škola namijenjena je djeci od šeste do desete godine života, tj. učenicima od prvoga do četvrtoga razreda osnovne škole. Cilj programa univerzalne sportske škole uključivanje je što većeg broja najmlađih učenika u sportske i tjelovježbene aktivnosti, odnosno stvaranje navike svakodnevnoga tjelesnog vježbanja. Djeca pod stručnim nadzorom kineziologa, igrajući se na zanimljiv i za njihovu dob pedagoški i kineziološki primjeren način, uče osnovne oblike kretanja, kao i osnovne elemente brojnih sportova. Programi univerzalne sportske škole provode se dva puta tjedno po 45 minuta tijekom cijele školske godine.

Kretanje je jedno od osnovnih potreba djece i važno je za razvoj svih njihovih sposobnosti. Nažalost, kretanja je u svakodnevnim životima djece često premalo, oni se voze automobilom u vrtić, školu ili na aktivnosti u slobodno vrijeme, ograničen im je prostor za igru i kretanja u njihovim dnevnim sobama, te provode mnogo vremena ispred televizije ili računala. Zato je tjelesno vježbanje u školskoj dobi važan čimbenik pravilnog rasta i razvoja djece, budući je poznato da se pomoću organiziranih tjelesnih aktivnosti potiče ne samo motorički i fizički, već i psihološko-emocionalni i socijalni razvoj djece. U želji da se doprinese rješavanju navedenog problema osmišljen je program Univerzalne sportske škole koji je kao projekt Hrvatskog školskog športskog saveza započet školske godine 2007./2008. i danas broji preko 6700 djece u 307 odjeljenja na području Republike Hrvatske.

U programu USŠ mogu raditi samo osobe koje zadovoljavaju kriterije za rad s djecom u okviru izvannastavnih školskih športskih aktivnosti koji su propisani u Zakonu o sportu čl. 60. stavak 3. (Osobe koje imaju odgovarajuću stručnu spremu na razini sveučilišnog studija i ispunjavaju uvjete za učitelja odnosno nastavnika tjelesne i zdravstvene kulture sukladno posebnom propisu). Program univerzalne sportske škole je izvannastavna školska sportska aktivnost koja se provodi u sklopu školskog sportskog društva svake škole.

Važno je istaknuti kako je univerzalna športska škola za svu djecu potpuno besplatna i predstavlja najveći sportski program u Republici Hrvatskoj.

Škole koje su izabrane za provođenje navedenog programa dužne su odraditi promotivni dio, koji podrazumijeva informiranje djece i roditelja o programu te u konačnici upisati djecu u odjeljenja univerzalne sportske škole.

Profesori imaju obvezu voditi evidenciju rada u univerzalnoj sportskoj školi te slati izvješća županijskome školskome sportskom savezu. Izvješće je potrebno načiniti u skladu s uputama Hrvatskoga školskog sportskog saveza (HŠSS) i dostaviti županijskim školskim sportskim savezima. Tijekom godine provode mjerenja polaznika programa (inicijalno i finalno mjerenje), kako bi mogli pratiti njih razvoj i napredak.

Od školske godine 2012/2013 UNIVERZALNA SPORTSKA ŠKOLA provoditi će se i na našoj VI. OŠ Varaždin za učenike 3. i 4. razreda u terminima – ČETVRTAK I PETAK od 15.00h do 16-00h od 11.10.2012. godine.

Prijave za upis djece u univerzalnu sportsku školu osobno kod učitelja TZK Tomica Kanoti ili na kontakt broj 091/ 160 5211 ili na mail tkanoti@yahoo.com  Broj učenika je ograničen.

Sve dodatne informacije o radu Univerzalne sportske škole možete pronaći na stranici hrvatskog školskog športskog saveza.