preskoči na sadržaj

VI. osnovna škola Varaždin

Login

 

Školska obilježja

Himna škole (mp3)

Vizija, misija, vrijednosti

Vision, mission, values


CD dječjeg zbora "Varaždinski Slavuji"
BiH

Tražilica

Citati

GIF

Brojač posjeta...

Ispis statistike od 22. 10. 2013.

Ukupno: 2983758
Karmen Holenda

Karmen Holenda, prof. biologije i kemije, učiteljica savjetnica

Karmen Holenda, Državno natjecanje iz kemije 2019, Split

Predmet: priroda, biologija, kemija

Diplomirala sam biologiju i kemiju na Prirodoslovno–matematičkom fakultetu u Zagrebu 1989. godine. Drago mi je da sam i danas u kontaktu s profesorima fakulteta i kolegama iz struke te da smo dugogodišnji suradnici i prijatelji. Ta mi je suradnja donijela naslov mentora studentima kemije i učiteljima kemije pripravnicima, autorstvo i koautorstvo za nekoliko udžbenika kemije i priručnika za nastavu iz kemije i biologije kao i dvadeset i pet godina iskustva u pripremi maturanata za upise na prirodoslovne fakultete. Kao i svakog učitelja najviše me vesele uspjesi mojih učenika kojih sada već ima vrlo mnogo te uspješno studiraju ili rade u našoj domovini i izvan nje. Naročito mi je drago raditi u Centru izvrsnosti iz biologije Varaždinske županije te upoznati one naj-sadašnje i naj-buduće biologe. Priroda i njezine tajne i danas su mi  najljepši izazov te se i dalje bavim istraživanjima, planinarenjem, orijentacijom i komunikacijom, za što vas od srca pozivam da mi se pridružite.

U društvu Marian DeWane, najbolje učiteljice kemije u SAD, Kongres u Splitu 2010.

U školskoj godini 2021./2022. predavat ću Prirodu svim učenicima petih razreda. Biologiju ću predavati učenicima 7.a, 7.c i 7.d razreda, a svim sedmim razredima predavat ću Kemiju. Voditelj sam dodatne nastave Biologije i Kemije za sve sedme razrede kao i dopunske nastave kemije za sve sedme i sve osme razrede. U petim razredima gdje predajem, vodit ću izvan nastavnu aktivnost: STEM koja obuhvaća praktične radove i projekte iz područja biologije, kemije i fizike.

Adrenalinski park, Accredo centar Zasadbreg 2021

Za sve učenike škole, i za njihove članove obitelji, voditelj sam izvannastavne aktivnosti orijentacije i komunikacije. Orijentacija obuhvaća (rekreacijsko i natjecateljsko) orijentacijsko trčanje u parkovima i šumama uz kartu i kompas te preciznu orijentaciju za osobe koje ne mogu trčati ili se ne mogu samostalno kretati.  Komunikacija se odnosi na suradnju Orijentacijskog kluba Varaždin s Radio klubom Varaždin (mogućnost pohađanja početničkog tečaja za radio operatera) s konačnim ciljem formiranja tima mladih u radiogoniometriji.

Noćna orijentacijska sprint utrka, Varaždinske Toplice, 2020.

I za kraj, kažu, ostavlja se nešto najslađe. Kod mene je to učenje Lepoglavske čipke. To vam je nešto posebno, izazovno, traži matematičko i logičko razmišljanje, uvijek novo i na kraju predivno. Ne može se učiti iz knjiga ili časopisa, samo iz glave u glavu. To je naša kulturna baština koju treba prenijeti na mlade naraštaje. I zato, pridružite se …

Špancirfest 2017. Varaždin




Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Šimširov moljac – nova invazivna vrsta u Hrvatskoj
Autor: Karmen Holenda, 9. 3. 2015.

S dolaskom proljeća i toplijih dana, počinju se buditi ličinke šimširovog moljca koje su prezimile na grmlju šimšira u paučinastim zapretcima. Radi se o šetniku koji je tek nedavno prisutan na našim prostorima i nema utvrđenih prirodnih neprijatelja. Hrani se lišćem šimšira, mladim izbojcima i granama. Temeljni je problem velika šteta na grmovima i stablima šimšira. 


Šimšir, Buxus sempervirens, je gusti zimzeleni grm ili manje stablo visine do osam metara, porijeklom je iz južne Europe i sjeverne Afrike. Biljka sporo raste i doživi starost više stotina godina. Listovi šimšira su kožasti, sjajni i tamnozeleni, a biljka je općenito vrlo lijepog izgleda te je vrlo cijenjena u hortikulturi. Šimšir je često sađen u vrtovima oko srednjovjekovnih dvoraca, a i danas je česta biljka u parkovima i privatnim vrtovima. Ukoliko je biljka ugrožena napadom šimširovog moljca, može se dogoditi da vlasnik ostane bez atraktivnog stabla u svojem vrtu u roku od samo jednog mjeseca. Ekonomska je šteta velika jer su sadnice šimšira skupe te je potrebna dugotrajna njega i uzgoj da bi biljka narasla preko jednog metra visine.

Brojni su građani primijetili promjene na svojim grmovima šimšira, a da ne znaju uzrok defolijacije (gubitka listova). Prve informacije o uzročniku ove promjene javnosti je iznio g. Franjo Pavetić, jedan od poznatijih vrtlara našega grada. U suradnji sa biolozima Entomološkog muzeja grada Varaždina i Šumarskog Instituta u Jastrebarskom određeno je da se radi o novoj vrsti štetnika šimširovom moljcu. Uz svilene niti koje zapredaju napadnute grančice šimšira, gubitak lišća je prvi znak temeljem kojeg sumnjamo da je prisutan nametnik moljac, a ne neki drugi nametnik.

Među borcima protiv šimširovog moljca nalaze se i učenici 8.c razreda VI. osnovne  škole Varaždin, Dora Kermek i Dominik Bešenić. Učenici su prvi puta ovu invazivnu vrstu upoznali u Entomološkom muzeju tijekom predavanja gđe. Antice Bregović. Uz profesoricu biologije i kemije, Karmen Holenda kao mentoricu, učenici su izradili istraživački projekt tijekom 2014.g. koji je pozvan na ovogodišnje Županijsko natjecanje iz biologije. Jedan od temeljnih ciljeva projekta je i suradnja s lokalnom zajednicom zbog informiranja što većeg broja ljudi o štetniku šimširovom moljcu. Također je važna razmjena podataka o uspješnim metodama suzbijanja štetnika.

Da bi se na vrijeme uočio početni napad savjetuje se biljke šimšira kontrolirati razmicanjem grana i praćenjem unutrašnjeg stanja grmova. Ekološki najprihvatljiviji način suzbijanja ovog nametnika je mehaničko uklanjanje i spaljivanje zapredaka u kojima gusjenica prezimljava. U proljeće je potrebno protresti grmove, mehanički uništiti ispale gusjenice i odrezati grane šimšira s oštećenim listovima. Kao učinkovita metoda pokazalo se i „pranje“ grmova vodom iz visokotlačnih čistača.

Kemijsko suzbijanje šimširovog moljca podrazumijeva korištenje insekticida koji sadrže djelatne tvari registrirane u našoj zemlji jer još nije službeno poznat insekticid baš za ovu vrstu štetnika. Prihvatljive djelatne tvari su one koje imaju manji negativni utjecaj na okoliš i korisne organizme: tiakloprid i metoksifenzoid. Učinkovitost insekticida je najbolja kada se suzbijaju mlade gusjenice, odnosno prije značajnih šteta na šimširu. Iz Šumarskog Instituta u Jastrebarskom dr. sc. Dinka Matošević preporuča primjenu tiakloprida (Calypso 480 SC 0,02-0,03%) i metoksifenzoida (Runner SC 0,04-0,05%).

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju