Obilježavanje 23. obljetnice osnivanja 7. gardijske brigade „PUMA“
Autor: Bojana Perko, 24. 1. 2016.

Posljednjeg dana nastave u prvom polugodištu, 23. prosinca predstavnici viših razreda VI. osnovne škole prisustvovali su svečanom obilježavanju 23. obljetnice osnivanja 7. gardijske brigade „PUMA“.

„PUME“ su osnovane odlukom Vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske 23. prosinca 1992. godine sa sjedištem u Varaždinu. Brigada je postala profesionalna gardijska postrojba i stavljena je pod izravno zapovijedanje GS OS RH. Tijekom Domovinskog rata sudjelovala je u svim značajnim akcijama na području Hrvatske i susjedne BiH. Tijekom ratnih djelovanja poginulo je 25 pripadnika 5. bojne 1. "A" brigade ZNG te 90 pripadnika 7. gardijske brigade, jedan pripadnik je nestali, a preko 500 ih je ranjeno i ozlijeđeno.

Danas uspomene na pale suborce, invalide rata i ratni put (bez poraza) čuva Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ sa sjedištem u Varaždinu. Upravo je i ova udruga bila organizator spomenutog obilježavanja.