Nebeski spektakl - Supermjesec
Autor: Bojana Perko, 11. 11. 2016.

U ponedjeljak 14. studenog obratite pozornost na pojavu Supermjeseca na našem noćnom nebu!

Mjesec je Zemljin prirodni satelit. Iako mu je masa samo 1,2 posto Zemljine, Mjesec je veličinom peti planetni satelit Sunčeva sustava. Njegova gravitacija djeluje na naš planet, a kada je pun, najsvjetliji je objekt na našem nebu nakon Sunca. Mjesec je premalen da održi stvarnu atmosferu, a njegova je geološka aktivnost odavno zamrla. Stoga je riječ o beživotnom, prašnom i mrtvom svijetu.

Mjesečeva staza oko Zemlje je eliptičnog oblika, pa se udaljenost između njih mijenja. Položaj najbliži Zemlji naziva se perigej i tada je Mjesec deset pošto bliži nego u najudaljenijoj točki (koju nazivamo apogej). Prosječna udaljenost Mjeseca od Zemlje iznosi 384 400 km. Udaljenost u perigeju iznosi oko 363 300 km, a u apogeju oko 405 500 km.

Da se okrene oko svoje osi (rotacija) potrebna su mu 27,32 dana, jednako koliko mu je potrebno da obiđe Zemlju. Tu pojavu nazivamo sinkrona rotacija i zbog nje je prema Zemlji uvijek okrenuta ista strana Mjeseca.

U ponedjeljak 14. studenog obratite pozornost na nebeski spektakl – Mjesec će biti u perigeju, a to će se poklopiti i s fazom punog mjeseca. Takva pojava je velika rijetkost – položaj perigeja i faza punog mjeseca nisu se poklopile od 1948. godine!! Mjesec će izgledati 14 posto veći i 30 posto sjajniji! Ovu pojavu nazivamo Supermjesec i neće se ponoviti sve do 2034. godine… Stoga, ne propustite nebeski spektakl!

Nešto više o ovim pojavama možete pogledati u odličnom kratkom filmu na sljedećem linku: