“Krovove na sunce”
Autor: Petra Kanešić, 12. 3. 2017.

“Krovove na sunce” je nagradna igra za osnovne škole u kojoj učenici kroz računalnu igru označavaju krovove i tako računaju solarni potencijal Hrvatske. Igra traje od 6. ožujka do 14. travnja 2017.

Registracija na igru je na stranici:  www.krovovenasunce.hr. Potrebno se registrirati i pridružiti grupi škole – VI. OŠ, VARAŽDIN

Cilj igre je označiti što više krovova diljem zemlje čime se automatski računa njihov solarni energetski potencijal. Aplikacija potom prikazuje koliko električne energije pojedini krov može proizvesti kada bi se na njega instalirali fotonaponski solarni paneli.

Škola koja označi najviše krovova kao nagradu osvaja solarni kiosk – mobilni fotonaponski sustav snage oko 500 vata s bežičnim internetom, hladnjakom zapremnine 108 litara, radio uređajem i zvučnicima.
Ovaj sustav proizvodi električnu energiju iz solarnih panela i može se koristiti na raznim događajima u školi; za puštanje glazbe, rasvjetu, punjenje mobitela ili rashlađivanje sokova.

U igrici se pomoću Google karata može označiti bilo koji krov u Hrvatskoj, pod uvjetom da je dobro vidljiv na karti. Igra je edukativnog karaktera jer igrači prolaze kroz edukativne misije.