OD OPERETE DO ROCK OPERE
Autor: Ružica Kapitan, 20. 4. 2015.

Tjedan glazbe za djecu i mlade koji svake godine organizira Hrvatska glazbena mladež, ove je godine bio posvećen hrvatskim skladateljima operete, mjuzikla i rock opere.

Tako je 10. travnja 2015.g u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu održan koncert Zagrebačke filharmonije pod nazivom „Od operete do rock opere“.

Već tradicionalno, koncertu su uz pratnju učiteljice glazbene kulture Ružice Kapitan, razrednika sedmih razreda Natalije Hranjec, Tomice Kanotija, Mihaele Vrbnjak Grđan, Dalie Šipek, Vedrane Hrešć te učitelja likovne kulture Ivana Duića, prisustvovali učenici sedmih razreda VI. OŠ Varaždin.

Koncert je bio namijenjen učenicima osnovnih škola iz (cijele Hrvatske), a program je izborom djela prilagođen mladoj publici te imao edukativni karakter: upoznavanje sa simfonijskim orkestrom i različitim instrumentima te skladbama hrvatskih skladatelja.

Kroz vrhunski doživljaj, u prelijepom glazbenom ozračju, učenici su nazočili nesvakidašnjoj izvanučioničkoj nastavi glazbene kulture, te je pritom realizirano više odgojno – obrazovnih ciljeva. Svakako valja spomenuti vizualni i akustički doživljaj naše najpoznatije koncertne dvorane, upoznavanje s glazbalima simfonijskog orkestra i njegovim akustičkim zvukom, promicanja kulture i umjetnosti među mladima te odgoj mlade (buduće) kulturne publike koja će cijeniti klasičnu glazbu i uživati u njoj.

Čitav projekt ostvaren je u suradnji Hrvatske glazbene mladeži, Zagrebačke filharmonije, Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog i Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija.

Na koncertu su izvedeni najpoznatiji ulomci iz opereta, mjuzikla i rock opere iz hrvatske glazbene baštine: od operete Barun Trenk, Mala Floramy, Đerdan, mjuzikla Jalta, Jalta, Tko pjeva zlo ne misli, Dundo Maroje do rock opere Gubec beg, a u izvedbama su uz orkestar Zagrebačke filharmonije pod ravnanjem dirigenta Krešimira Batinića nastupili solisti Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija Ana Zebić, Danijela Pintarić, Mila Elegović, Ervin Baučić, Vanda Winter, Đani Stipaničev, Vid Balog, Nina Kaić Madić, Damir Lončar te Dubravka Ostojić.

Voditelj programa bio je Dražen Siriščević, koji je na zanimljiv način vodio program te tijekom koncerta maksimalno animirao mladu publiku, tako da je ona s velikim oduševljenjem pratila izvedbe svih izvođača te ih nagradila dugotrajnim pljeskom.

Prepuna pozitivnih dojmova, nazočna publika će ovaj prelijepi glazbeni doživljaj zadržati u trajnom sjećanju.

Galerija