Wagner, Verdi i Piccaso
Autor: Ružica Kapitan, 29. 5. 2013.

Učenici sedmih razreda VI. OŠ Varaždin, nedavno su imali priliku nazočiti velikom glazbenom spektaklu u povodu 200. obljetnice rođenja dvaju velikih opernih skladatelja, Richarda Wagnera i Giuseppea Verdija, čije su obljetnice bilježile i brojne operne pozornice diljem Europe i svijeta.

U organizaciji ogranka Glazbene mladeži škole, čija je voditeljica učiteljica glazbene kulture Ružica Kapitan, organiziran je uz pratnju učitelja likovne kulture Ivana Duića te razrednica sedmih razreda Martine Kučar, Sanje Malbašić, Marijane Ilić i Biserke Poljak odlazak na koncert Zagrebačke filharmonije „Wagner – Verdi online“.

Koncert je održan 17. svibnja 2013.g. u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu, a čitav projekt ostvaren je u suradnji Hrvatske glazbene mladeži, Zagrebačke filharmonije, Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog i Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Na koncertu su izvedene najpoznatije operne arije iz velikog opusa Wagnera i Verdija.

U izvedbama su uz orkestar Zagrebačke filharmonije i Zbor opere HNK Zagreb, pod ravnanjem dirigenta varaždinca Ivana Josipa Skendera, a u koreografiji Svebora Sečaka nastupili mladi i već afirmirani operni solisti Gorana Biondić (sopran), Stjepan Franetović (tenor), prvaci baleta HNK u Zagrebu Edina Pličanić i Tomislav Petranović te polaznice škole za klasični balet.

Voditelj programa bio je dramski umjetnik Jadran Grubišić, a režiju potpisuje mlada redateljica Iva Srnec.

Kroz vrhunski doživljaj, u prelijepom glazbeno – scenskom ozračju, učenici su tako nazočili nesvakidašnjoj izvanučioničkoj nastavi glazbene kulture, te je pritom realizirano više odgojno – obrazovnih ciljeva. Svakako valja spomenuti vizualni i akustički doživljaj naše najpoznatije koncertne dvorane, upoznavanje s glazbalima simfonijskog orkestra i njegovim akustičkim zvukom, upoznavanje s obljetnicama rođenja Wagnera i Verdija, elementima opere i baleta, te promicanja kulture i umjetnosti među mladima.

U nastavku ovog lijepog Dana kulture, upriličen je posjet izložbi s djelima velikog slikara 20.st. Pabla Piccasa u muzeju Klovićevi dvori, na Jezuitskom trgu.

Prepuni pozitivnih dojmova, svi sudionici će zasigurno taj dan u kojem je dominirao Wagner, Verdi i Piccaso, zadržati u trajnom sjećanju.

Fotogalerija