Čarolija glazbe
Autor: Ružica Kapitan, 12. 11. 2010.

U VI. osnovnoj školi Varaždin aktivno djeluje ogranak Glazbene mladeži, čija je voditeljica Ružica Kapitan, učiteljica savjetnica za glazbenu kulturu.

Aktivnost Glazbene mladeži namijenjena je učenicima od petog do osmog razreda sa ciljem stvaranja i odgoja mlade publike koja će biti sudionikom kulturnih, koncertnih, kazališnih, muzejskih i sličnih događanja koji mladu osobu nedvojbeno čine bogatijom, plemenitijom, zadovoljnijom i sretnijom te poticanja mladih na sudjelovanje u kulturnom životu grada i šire.

Aktivnosti se realiziraju u suradnji s Glazbenom mladeži Varaždina te Hrvatskom glazbenom mladeži kroz susrete s glazbenim umjetnicima u razredu, koncertima u školi, odlascima na koncerte u našem gradu te odlascima na koncertne izvedbe u Zagrebu.

U prvom obrazovnom razdoblju ove školske godine, organiziran je za učenike sedmih razreda uz pratnju učiteljice glazbene kulture Ružice Kapitan te razrednica sedmih razreda Željke Šalamon, Tine Čerpinko, Marine Cestar i Marine Kožulj odlazak na koncert Zagrebačke filharmonije „Čarolija filmske glazbe“, koji je 12.11.2010.g.održan u Koncertnoj dvorani „Vatroslav Lisinski“ u Zagrebu.

Bio je to zapravo jedan od najboljih primjera izvanučioničke nastave glazbene kulture. Naime, dolaskom na koncert u ovu dvoranu realizirano je više odgojno-obrazovnih ciljeva, od vizualnog i akustičkog doživljaja naše najpoznatije koncertne dvorane, upoznavanja s glazbalima simfonijskog orkestra te njegovim akustičkim zvukom do razvoja filmske glazbei njezine uloge u filmu.

Simfonijski orkestar Zagrebačke filharmonije pod vodstvom dirigenta Dinka Appelta majstorski je izveo poznate glazbene ulomke iz filmova Harry Potter i Gospodar prstenova, a sve to uz filmsku projekciju inserata iz navedenih te nekolicine drugih filmova.

Koncert je uz asistenciju voditelja Joška Marušića te pijaniste Branka Bulića koncipiran pregledom razvoja filmske glazbe od pojave tzv.nijemog filma, kada su za vrijeme nijemih filmskih projekcija angažirali glazbenika koji je zajedno s publikom, gledajući u platno improvizirao na glasoviru, pokušavajući slijediti ritam radnje, do današnje filmske glazbe kao multimedijske umjetnosti.

Kako se prvi susreti s glazbom i glazbeni doživljaji koji nam se dogode u djetinjstvu dugo pamte, tako će i ovaj koncert na kojem su izvođači nagrađeni dugotrajnim pljeskom publike, sigurno ostati u trajnom sjećanju svih sudionika.