Svjedok Božji
Autor: Sanja Malbašić, 24. 9. 2012.

Najvažnije o meni, načinu rada i kriterijima vrednovanja.

Nakon završene osnovne i srednje škole završila sam sveučilišni diplomski studij na Katehetskom institutu pri Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu te stekla naziv diplomira katehistica. Godine 2012. promovirana sam u zvanje učitelj mentor. Kao vjeroučiteljica počela sam raditi na I. osnovnoj školi Varaždin, a od 2000. godine vjeronauk predajem na VI. osnovnoj školi Varaždin. Ove školske godine (2012./2013.) predajem vjeronauk učenicima četvrtih razreda (a, b, c i d), šestih razreda (a i c) te sedmih razreda (a, b, c i d). Uz to, razrednica sam 7.b razredu.

U skladu s programom katoličkog vjeronauka u osnovnoj školi, u radu s vjeroučenicima naglasak stavljam na cjeloviti odgoj čovjeka te, imajući osobito u vidu religioznu dimenziju, na promicanje osobnih i društvenih općeljudskih i vjerničkih vrednota. Svoje vjeroučenike nastojim prvenstveno potaknuti na rast u vjeri i susret s porukom koju nam je svima navijestio Isus Krist, potičući ih da ne budu samo slušatelji, već prvenstveno vršitelji riječi (usp. Jak 1,22a).

Ono što očekujem od svojih vjeroučenika jest da aktivno sudjeluju u nastavi vjeronauka i da se jedni prema drugima odnose s poštovanjem. Komponente koje vrednujem i ocjenjujem su: znanje, stvaralačko izražavanje, zalaganje i kultura međusobnog komuniciranja. No, treba napomenuti da se vjera ne može naučiti ni ocjenjivati, jer je ona uvijek besplatni i milosni Božji dar te slobodni odgovor i pristanak čitava čovjeka uz Boga.

Sa svima koji čitate ovaj tekst želim podijeliti još jednu prekrasnu misao sv. Franje Saleškog (biskupa i crkvenog naučitelja), koji kaže da je „s djecom potrebna čašica mudrosti, bačva razuma i more strpljenja“, a ja bih dodala i ocean ljubavi. Neka vas sve prati i čuva Božji blagoslov!

P.S. Najvažnije ipak ide na kraju: sretno sam udana za Ivana, i majka sam Terezije, Paule i Katarine! :)