Sanja Malbašić

diplomirani kateheta, vjeroučiteljica mentorica

Predmet: Katolički vjeronauk

U školskoj godini 2021./2022. predajem vjeronauk u 2. a; 7. b, c, d i 8. b, c razredu.

Papa Franjo službeno proglasio Svetu godinu milosrđa
Autor: Sanja Malbašić, 22. 12. 2015.

Svečanim činom uručivanja primjerka bule „Misericordiae vultus” (Lice milosrđa) predstavnicima iz cijelog svijeta papa Franjo je 11. travnja u bazilici Sv. Petra službeno proglasio izvanrednu Svetu godinu milosrđa.

U buli Jubileja Papa poziva vjernike da radosno čine duhovna i tjelesna djela milosrđa, kako bismo “probudili naše uspavane savjesti pred tragedijom siromaštva” i navijestili slobodu zatočenicima suvremenih ropstava.

Jubilej milosrđa slavit će se od svetkovine Bezgrešnog začeća, 8. prosinca 2015., do 20. studenoga 2016., na svetkovinu Krista Kralja svega stvorenja.

Na treću nedjelju došašća 13. prosinca otvorila su se Sveta vrata Lateranske bazilike a potom i na drugim papinskim bazilikama, Svete Marije Velike i svetog Pavla izvan zidina. No, papa Franjo je odredio da se u svim partikularnim Crkvama i svetištima otvore, prigodom Svete godine, ista takva Vrata milosrđa, tako da se jubilej može slaviti i na lokalnoj razini „kao znak zajedništva cijele Crkve”. U našoj Varaždinskoj biskupiji jubilej milosrđa otvoren je svečanim otvaranjem vrata varaždinske katedrale, koja je na treću nedjelju došašća 13. prosinca 2015. otvorio mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup.

Papa se nada da će “ispovjednici biti pravi znak Očeva milosrđa” i da će moći primati vjernike “poput oca u prispodobi o izgubljenom sinu”, dakle poput onoga koji “trči ususret svome sinu, iako je protratio svoja dobra”.

Ispovjednik, dakle, “neće predstavljati nikakva neumjesna pitanja” jer će “znati razabrati u srcu svakog pokajnika poziv u pomoć i zahtjev za oprost”. Oni su pozvani biti “uvijek, svugdje, u svakoj situaciji i usprkos svemu, znak prvenstva milosrđa”.

Papa Franjo nudi neke praktične savjete za življenje tog izvanrednog jubileja u duhovnoj punini: učiniti jedno hodočašće, jer “milosrđe je cilj kojeg treba postići a koji zahtijeva predanost i žrtvu”; ne suditi i ne osuđivati, kloniti se “ljubomore i zavisti” i postati tako “oruđa oproštenja”; otvoriti svoje srce egzistencijalnim periferijama, donoseći utjehu i solidarnost onima koji, u današnjem svijetu, žive “nesigurnost i patnju”, “mnogobrojnoj braći i sestrama lišenima dostojanstva.” Na taj se način može srušiti “barijeru ravnodušnosti koja često vlada i iza koje se krije licemjerje i egoizam”

Jubilejska godina će se obilježiti na različite načine – sudjelovanjem u sakramentu ispovijedi i vršenju tjelesnih i duhovnih djela milosrđa.

Geslo proslave:” Milosrdni poput Oca”, preuzeto je iz Lukina evanđelja (Lk 6,36) koje sve ljude poziva da budu milosrdni poput Oca. Logo je izradio slovenski svećenik, isusovac Marko Rupnik. Prikazuje lik Isusa Krista koji na ramenima nosi Adama koji označava cijelo čovječanstvo koje čezne za otkupljenjem. Spasenje i izbavljenje od smrti događa se jedino po Božjem milosrđu! Tri elipse koje okružuju dva lika, kako kreću prema van postaju postupno svjetlije, naznačujući i tako da Krist “iznosi čovječanstvo iz tame grijeha i smrti do vječnog spasenja i svjetla.”

Kako kao vjernik živjeti u godini milosrđa možete saznati više na: