Valentina Lukić

profesorica biologije

Predmet: Priroda, Biologija

Diplomirala sam na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu i stekla stručni naziv profesor biologije, odnosno magistra edukacije biologije. U sustavu obrazovanja radim od 2012. godine. U školskoj godini 2021./2022. predajem prirodu u 6.B razredu, te biologiju u 7. B i  8. C  razredu. Od izvannastavnih aktivnosti pripremam učenike za natjecanje iz Prve pomoći.

Predavanje - Tomica Kralj
Autor: Mihaela Vrbnjak Grđan, 22. 12. 2015.

Jedan sat dodatne nastave iz biologije održao je Tomica Kralj. On je bio učenik 6.osnovne škole, diplomirao je biofiziku na PMF – u, u Splitu, a sada je na doktoratu u Nizozemskoj. Kroz kratku prezentaciju predstavio nam je temeljna načela biofizike.

Naučili smo da biofizika primjenjuje fizikalne zakone da bi proučavala biološke sustave. Biofizika se dijeli na molekularnu biofiziku, biofiziku proteina i nukleinskih kiselina, biomehaniku itd. Posebno nam se svidio prepričani pokus o rastu biljke u bestežinskom stanju. A zaključak tog pokusa je da smjer rasta biljke određuje gravitacija. Iznio je par zanimljivih činjenica o novom računalu, koji je smješten u Rijeci, a služi za provođenje simulacije pokusa. Posebno zanimljivim nam se činili tema njegova doktorata o pronalaženju lijeka za tumor, tj.  rak. Rak je teško liječiti jer je svaki rak drugačiji i za svaki lijek je potrebna nova metoda. On je zapravo jedina bolest što u današnjici usmrćuje većinu populacije. Zainteresirao je većinu nas za daljnje bavljenje prirodnim znanostima.