…. kemijska putovanja ….
Autor: Mihaela Vrbnjak Grđan, 28. 11. 2017.

Učenjem kemije u osnovnim školama učenici trebaju uočiti da se do znanja koja nazivamo kemija došlo na temelju eksperimenata koje su znanstvenici načinili u laboratorijima. Oni su to činili u prošlosti, a i danas to čine, istražujući postupke priprave i svojstva poznatih i potpuno novih, do sada nepoznatih tvari.

Učenici sedmih i osmih razreda, polaznici dodatne nastave kemije i biologije, ove školske godine radili su sa znanstvenicima s PMF –a i IRB – a. Sudjelovali su na radionicama Otvorenih vrata PMF – a, gdje su aktivno eksperimentirali u laboratorijima i sudjelovali na interaktivnim predavanjima geološkog, fizičkog, biološkog i kemijskog odsjeka Prirodoslovno – matematičkog fakulteta u Zagrebu.

Najbolji kemičari i biolozi naše škole sudjelovali su na radionicama u organizaciji Instituta Ruđera Boškovića. Na interaktivnom predavanju „Kemija je bez veze“, još jednom su dobili potvrdu da je važno učiti prirodoslovne predmete, te razvijati vještine i kompetencije u STEM području.

Zahvaljujući suradnji Prve gimnazije Varaždin i VI. osnovne škole Varaždin, učenici polaznici dodatne nastave iz kemije sudjelovali su na radionici dr.sc. Tomislava Portade i naučili ponešto o „Svjetlećoj kemiji“.

Budući da je jedan od specifičnih zadataka kemije razvijanje navika donošenja zaključaka o pojavama u prirodi na temelju pokusa, odnosno promatranja pojava i mjerenja i dalje ćemo zainteresirane učenike povezivati i usmjeravati na suradnju sa znanstvenicima PMF –a i IRB –a.