Dan zamjene uloga - školski trg - eko škola
Autor: Ida Lacković, 3. 4. 2017.

Učenici VI. OŠ na specifičan način ove godine obilježili Dan darovitih – Dan zamjene uloga.

Učenici VI. OŠ i ove su godine u petak, 31.03.2017., već tradicionalno obilježili Dan zamjene uloga. Kao i svake godine, učenici su se okušali u ulozi učitelja i tog su dana došle do izražaja vizija, misija i vrijednosti naše škole. Naime, u samo jednom jedinom danu učenici su bili i učitelji i vrtlari i umjetnici.

U ulozi učitelja, učenici su se, kao i svake godine, izvrsno snašli. Svojim su učiteljima, koji su ponovno dobili priliku sjesti u školske klupe, na kreativne i zanimljive načine pokazali kako oni zamišljaju idealne satove. Bilo je tu svega, od prezentacija, nastavnih listića, ispitivanja, pa čak i ocjenjivanja znanja. Na pitanje što je lakše, biti učitelj ili učenik, mišljenja su bila podijeljena. Mali su „učitelji“ priznali kako je pripremiti samo jedan nastavni sat vrlo zahtjevan posao, a ni održavanje discipline u razredu nije lako kao što se čini. Ono što im se najviše dopalo bilo je ispitivanje, ocjenjivanje i zadavanje zadaća. Naravno, oduševljenje je malo splasnulo onima koji su kući odnijeli hrpe nastavnih listića koje su morali ispraviti.

No, osobitost ovog petka bilo je uređenje prilaza školi i ukrašavanje školskog trga vlastitim rukama u kojem je sudjelovalo svih 770 učenika. Svi su učenici dobili priliku posaditi sadnicu živice uz prilaz školi te sudjelovati u bojanju školskog trga. Pri sadnji živice učenicima su pomagali školski eko-kordinatori učiteljica Petra Kanešić i učitelj Tomislav Rogulja. U bojanju su na prijedlog učitelja likovne kulture Ivana Duića koristili geometrijske likove u različitim bojama.

Svrha ovog projekta bila je dvostruka: povećati sigurnost učenika pri dolasku i odlasku iz škole te uljepšati bivše parkiralište zaposlenika škole koje će učenicima služiti kao školski trg. Na ovaj način učenici će po završetku proljetnih praznika tijekom odmora izlaziti iz škole i boraviti na svježem zraku gdje će se moći družiti, šetati, baviti sportskim aktivnostima. Za potrebe školskog trga učenici članovi učeničke zadruge na čelu s učiteljem Dariom Mijačem osmislili su i pripremili klupe i stolove od starih paleta. U budućnosti ovaj prostor će se koristiti i za nastavu na otvorenom.

Reakcije učenika kao i roditelja bile su i više nego pozitivne, te s pravom možemo reći kako su vizija, misija i vrijednosti naše škole u potpunosti ispunjene, a koje za ovaj primjer možemo sažeti:

• vizija – učiniti školu ugodnijom i pristupačnijom
  • misija – vlastitim snagama provesti promjene
  • vrijednosti – spoznaja učenika kako su oni bitan čimbenik u transformaciji škole

Kako je zapravo izgledao naš dan za pamćenje možete pogledati u galeriji slika.

Fotogalerija 1

Fotogalerija 2