12. susret Dječjih foruma Hrvatske sa saborskim zastupnicima u Zagrebu
Autor: Rosana Štrocinger, 8. 7. 2017.

Predstavnice Dječjeg foruma VI.osnovne škole Varaždin predstavljale su grad  Varaždin na 19. susretu Dječjih foruma Hrvatske te 12. susretu Dječjih foruma Hrvatske sa saborskim zastupnicima u Zagrebu

Savez Društva naša djeca Hrvatske je u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja i Udrugom gradova organizirao 19. susret  Dječjih foruma Hrvatske u Zagrebu od 2. do 4. srpnja 2017.

Varaždin ima 7 osnovnih škola i 7 Dječjih foruma koji djeluju pod okriljem  Društva naša djeca Varaždin. Ove godine su naš grad predstavljale učenice VI. osnovne škole: Eva Škerbić ( predsjednica Dječjeg gradskog vijeća Varaždin), Marija Klampfl i Marta Petak . S njima su bili : voditeljica DF VI. osnovne škole -  Rosana Štrocinger i zamjenik ravnateljice DND-a Varaždin - Krešimir Plantak.

Dječji forum kao izvannastavna aktivnost je oblik dobrovoljno organizirane skupine djece gdje djeca upoznaju svoja prava i obveze te temeljne ideje demokratskog svijeta pri čemu kroz  razne projekte i aktivnosti  pridonose njihovom promicanju. Program 19. susreta DF Hrvatske  bio je ispunjen raznim aktivnostima. Tako su forumaši međusobno jedni druge informirali o radu svojih Foruma tijekom ove školske godine, sudjelovali u raznim edukativnim radionicama te imali priliku posjetiti sve važne institucije u Zagrebu te razgovarati s raznim državnim dužnosnicima. Posjetili su : Vladu RH,  Sabor, Ured dječje pravobraniteljice, Kuću Europe te Savez društva naša djeca Hrvatske. Veliku pozornost svih sudionika i medija koji su pratili sva događanja ovog susreta privukle su aktivnosti koje je se provode u VI. osnovnoj školi, a uveo ih je ravatelj Mario Stančić. Tako su pohvalili „Čaj s ravnateljem“ kao odličan primjer dobre prakse gdje učenici imaju priliku iznositi svoje želje i stavove sa ciljem poboljšanja uvjeta života i rada u školi. Jednako tako su istaknute brojne izvannastavne aktivnosti i školski projekti  koji potiču učenike na još bolje stjecanje znanja i vještina, a dio su promicanja prava djece na kvalitetno korištenje slobodnog vremena.  Pravo na odmor i igru je ostvareno uvođenjem duljih školskih odmora i izlaskom učenika na školski trg gdje dio vremena provode na svježem zraku u igri.Ono što školi nedostaje je nova školska dvorana te više učionica kako bi se moglo ostavarivati pravo na obrazovanje u boljim uvjetima.

Mišljenje djece i mladih je važno u stvaranju boljih uvjeta za buduće generacije . Forumaši su imali priliku na 12. susretu sa saborskim zastupnicima , kroz svoja izlaganja u Saboru, pohvaliti sve što lokalna zajednica čini za djecu, a također iznijeti i  svoje prijedloge kako poboljšati uvjete djece u RH.  Uz članove Dječjih foruma i saborske zastupnike, susretu su nazočili i drugi državni dužnosnici iz tijela državne uprave (Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Ministarstva zdravstva, Ureda pravobraniteljice za djecu, Agencije za odgoj i obrazovanje), kao i drugih institucija (Grad Zagreb, UNICEF, Predstavništvo Europske komisije u Republici Hrvatskoj, Hrvatska zajednica županija, Udruga gradova, Udruga općina) te predstavnici udruga civilnog društva koje su uključene u projekt Saveza društava Naša djeca Hrvatske kao i pojedinci koji se bave dječjim pravima i ostvarivanjem prava djeteta.

Ove godine obilježavamo 25. godina postojanja Dječjih foruma u našem gradu te smo , uz Dubrovnik, grad koji je najranije prepoznao važnost promicanja i ostvarivanja prava i obveza djece. Ponosni smo na sve što su Grad i Županija učinili za djecu našeg grada ( jednosmjenska nastava, besplatni udžbenici, Centri izvrsnosti, podrška radu DND-a Varaždin...) ,a nadamo se i daljnjoj dobroj suradnji i podršci u novim akcijama i projektima.

Dječji forum VI. osnovne škole za slijedeću školsku godinu planira daljnju suradnju u svim akcijama DND-a Varaždin,a kao školski projekt će pokušati poticati učenike da se obrate forumašima sa svojim problemima sa ciljem rješavanja istih. Uz to će sudjelovati  i u projektu Dječjih foruma Hrvatske čija je tema provedba 17 globalnih ciljeva za održiv razvoj koji su države članice Ujedinjenih naroda usvojile na Summitu o održivom razvoju. Program održivog razvoja je izuzetno važan i vrijedan jer promiče bolji položaj djece u društvu s ciljem iskorjenjivanja siromaštva, borbe protiv naravnopravnosti i nepravde te rješavanje pitanja klimatskih promjena do 2030. godine.

U Varaždinu se mnogo radi na promicanju dječjih prava i obveza .Varaždin je doista grad prijatelj djece i u mnogo čemu može biti primjer ostalim gradovima u RH.

Vijest sa više slika možete preuzeti u privitku.

Priloženi dokumenti:
Clanak_za_web_skole_i_medije.pdf (1.17 MB)