Učitelji VI. osnovne škole posjetili čak tri škole u Bosni i Hercegovini
Autor: Martina Špičko, 13. 11. 2017.

Učitelji VI. osnovne škole Varaždin u četvrtak i petak 26. i 27. listopada boravili su u Bosni i Hercegovini gdje su posjetili čak tri škole – Osnovnu školu Ivana Gorana Kovačića u Gojevićima kraj Fojnice, Katolički školski centar „Sveti Josip“ u Sarajevu te Franjevačku klasičnu gimnaziju u Visokom.

Cilj posjeta bio je upoznavanje s obrazovnim sustavom Bosne i Hercegovine, načinom rada u različitim školama, nastavnim sredstvima i metodama rada, izvannastavnim aktivnostima, projektima i posebnostima škola, upoznavanje učitelja te dogovaranje buduće suradnje.

Delegaciju VI. osnovne škole Varaždin činili su: ravnatelj Mario Stančić te učitelji Dario Mijač,  Martina Špičko,  Mihaela Vrbnjak Grđan,  Alenka Bađun,  Petra Lončarić Časar,  Nives Blažunaj, Irena Čerpinko i  Ružica Trogrlić. Prva stanica na putovanju bila je Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića gdje su ih vrlo srdačno dočekali djelatnici škole predvođeni ravnateljicom. Sjedište škole je u Gojevićima, a 7 kilometara dalje, u područnoj školi u Fojnici, imaju još devet razrednih odjela. Škola radi po hrvatskom planu i programu. Učenici u područnoj školi u Fojnici pohađaju nastavu "pod istim krovom" s učenicima Osnovne škole Muhsina Rizvića koja radi po bošnjačkom planu i programu. Nakon razmjene iskustava i ideja te uspoređivanja dvaju školskih sustava, domaćini su učitelje VI. osnovne škole odveli u muzej koji se nalazi u sklopu Franjevačkoga samostana u Fojnici. Muzejska zbirka zaista je impresivna kao i priroda koja okružuje Fojnicu.

Nakon boravka u Fojnici učitelji su u Sarajevu posjetili Katolički školski centar u čijem sastavu djeluju čak tri škole: Osnovna škola, Opća gimnazija i Srednja medicinska škola. U ugodnom razgovoru s direktoricom Osnovne škole i direktoricom Medicinske škole, učitelji su saznali više o organizaciji rada u školama, povezanosti škola s internatom koji se nalazi u sklopu školskoga centra, posebnostima škola te o izvannastavnim aktivnostima. Učitelji su dobili priliku da „upadnu“ na sate Francuskoga jezika, Hrvatskoga jezika i Kemije. Promatrali su rad učitelja s učenicima u samom razredu, postavljali pitanja, razmijenili iskustva s kolegama te proučili učionice i kabinete. Posebno ih se dojmila velika suvremeno opremljena školska knjižnica posvećena piscu Ivi Andriću.

Na kraju dana, puni dojmova i ideja, učitelji su stigli u Visoko u Franjevačku klasičnu gimnaziju koja se nalazi u sklopu Franjevačkoga samostana. Tamo su ih dočekali izrazito gostoljubivi domaćini koji su im osigurali smještaj. Franjevačka klasična gimnazija zaista je posebna i jedinstvena škola. Počela je s radom 1900. godine, a do danas je ispratila preko 100 generacija uspješnih ljudi. Glavno obilježje škole je temeljito obrazovanje i čestit odgoj za sve bez obzira na vjersku, etničku i drugu pripadnost. Iako školom upravljaju franjevci, nije rijetkost da se tamo školuju i djeca islamske ili neke druge vjeroispovijesti. Škola njeguje partnerske odnose s nekoliko škola u Hrvatskoj, Italiji, Austriji i Njemačkoj. Žarište je mira, tolerancije, suživota i različitosti te jedina klasična gimnazija u Bosni i Hercegovini. Početkom školske godine 2016./ 2017. u školu je upisano 143 učenika. U sklopu Franjevačke klasične gimnazije nalazi se konvikt – drugi dom za one koji pohađaju gimnaziju, a dolaze iz udaljenih krajeva BiH, ali i Hrvatske. Trenutno 16 učenika stanuje u Franjevačkom sjemeništu, a 90 u konviktu. Učitelji VI. osnovne škole posjetili su konvikt te se upoznali s načinom života u toj ustanovi. Učenici koji tamo borave pokazali su im svoje učionice, sobe, prostorije za druženje i restoran. Otkrili su im kako uče i kako izgleda jedan njihov dan. Drugo jutro bio je zajednički sastanak učitelja Franjevačke klasične gimnazije i VI. osnovne škole. Ravnatelji škola predstavili su svoje škole, aktivnosti i projekte, a učitelji su razmijenili iskustva te je dogovorena buduća suradnja. I u ovoj školi učitelji su prisustvovali nastavi, a razgledali su i novu sportsku dvoranu, samostansku knjižnicu, lapidarij i prirodoslovnu zbirku. Učitelji VI. osnovne škole nisu mogli ne uočiti ogromne razlike između škola u Bosni i Hercegovini. S jedne strane su siromašne skromno opremljene škole, a s druge bogato opremljene škole 21. stoljeća koje sudjeluju u brojnim projektima. Posljedica je to velikih socijalnih, vjerskih i nacionalnih razlika u bosanskom društvu.

Ovaj posjet školama u Bosni i Hercegovini početak je uspostavljanja još jedne međunarodne suradnje VI. osnovne škole koja će učenicima i učiteljima omogućili upoznavanje novih sredina i kultura, stvaranje prijateljstava, razmjenu učenika te planiranje budućih europskih i školskih projekata.

Fotogalerija