Prijateljski susret učitelja VI. osnovne škole Varaždin i OŠ Ljudski vrt Ptuj
Autor: Marina Ivanović, 4. 7. 2018.

Potaknuti mogućnošću suradnje preko europskih projekata ravnatelj i učitelji VI. osnovne škole Varaždin posjetili su partnersku školu OŠ Ljudski vrt Ptuj s kojom, potaknuti njihovom ljubaznošću i vrijednostima škole, u svakom slučaju planiraju suradnju.

Na samome početku druženja goste su srdačno dočekali ravnateljica škole Tatjana Vaupotič Zemljič i zaposlenici. Ona je u svome govoru izrazila zahvalnost za dolazak te iznijela neke osnovne informacije o školi, ali i o školstvu u Sloveniji nakon čega su gosti pogledali film o OŠ Ljudski vrt. Riječ je o školi koja se sastoji od matične škole (700 učenika) te područne škole (160 učenika). Na njoj ima 107 zaposlenih što svjedoči o veličini škole koja omogućava učenicima raznolike djelatnosti gradeći od njih na taj način cjelovite i odgovorne osobe.

Samo osnovnoškolsko školovanje u Sloveniji traje 9 godina. U prvom razredu predaje odgajateljica, a tek u drugome razredna učiteljica. Tada je još uvijek opisno ocjenjivanje. Prvo obrazovno razdoblje završava s trećim razredom, drugo traje od 4. do 6. razreda, a treće od 7. do 9. razreda. Škola omogućava učenicima i produženi boravak čime je učenicima osiguran ručak koji je za većinu učenika financiran od strane Ministarstva, a prostor škole i aktivnosti omogućuju učenicima kvalitetan boravak u školi. Tijekom školovanja učenici imaju obavezne predmete, ali u pojedinim razredima biraju i određeni broj izbornih predmeta iz dviju skupina (društveno-humanističko područje i prirodno-tehničko). Obvezni predmeti u velikoj mjeri poklapaju se s onima u hrvatskim školama s malim razlikama poput domaćinstva koje je obavezan predmet u 5. i 6. razredu, a kasnije postaje izborni. Što se tiče izbornih predmeta, slovenski učenici tu imaju puno veći izbor. Zanimljivost je da nakon 6. razreda učenici moraju polagati ispit na državnoj razini, nešto slično hrvatskoj maturi nakon srednje škole.

Nakon prezentacije ravnateljice i filma o školi učitelji su predahnuli uz užinu, a nakon toga su se podijeli po aktivima gdje su u manjim skupinama mogli razmijeniti iskustva i razmišljanja s kolegama iz Slovenije. Razmjenjivala su se iskustva vezana uz gradivo, nastavne metode, rad s učenicima s poteškoćama u razvoju, vrednovanju učenika i sl. Druženje je pokazalo da učitelji, bez obzira na neke manje razlike u obrazovnom sustavu, dijele ista iskustva, naišlo se na međusobno razumijevanje i podršku te im je bilo lakše znajući da se i drugdje učitelji susreću s istim poteškoćama.

Vrijeme je provedeno u opuštenoj i prijateljskoj atmosferi te se nastavilo u istom tonu i u nastavku druženje kada su se svi učitelji okupili u sportskoj dvorani. Učitelji VI. osnovne škole bili su ugodno iznenađeni veličinom moderne dvorane, bogatom novom opremom i svim mogućnostima koje ona pruža što svjedoči o materijalnim ulaganjima u školu i koliko ona doprinose obrazovanju. Na tren su zaboravili na prijateljske odnose jer je slijedio okršaj u različitim sportskim aktivnostima. Domaćini su za goste priredili vježbanje joge, stolni tenis, badminton i šetnju, a svakako je bilo najzanimljivije na odbojkaškom terenu na utakmici između domaćina i gostiju. Gosti nisu bili zastrašeni očitom uvježbanošću i spremnošću domaćina (pojedini učitelji okupljaju se svaki tjedan i treniraju odbojku) te su se hrabro borili igrajući i rukama i nogama (da, znamo da nije pravilo u odbojci, ali su domaćini kao pravi domaćini bili i malo popustljivi). U konačnici brojke i rezultati nisu važni (bitno je sudjelovati, zar ne?), ali je bitno naglasiti da su domaćini na svom terenu imali i veliku podršku navijača, a zna se koliko to pridonosi na svakoj važnoj utakmici.

Umorni i s pokojom sportskom ozljedom učitelji su se zaputili na zasluženi ručak. Sama blagovaonica u kojoj učenici jedu velika je, a o njihovoj prehrani brine čak sedam kuhara koji su oduševili i goste ukusnim ručkom. Nakon ručka ravnatelj Mario Stančić zahvalio se domaćinima na predivnom druženju naglašavajući da ih je škola dočekala kao obitelj te im je uručio prigodne poklone u znak zahvale i pažnje. Škola je za kraj pripremila posjet dvorcu u Ptuju gdje su učitelji bili u pratnji učiteljice povijesti koja ih je vodila kroz bogatu zbirku jednoga od najposjećenijih dvoraca u Sloveniji. Učitelji su razgledali dvorsku konjušnicu u kojoj se nalazi zbirka tradicionalnih slovenskih pokladnih maski, a nakon toga i prostorije dvorca koje su uređene ambijentalno i većim dijelom opremljene namještajem i umjetninama iz vremena od 16. do 20. st.

Ubrzo je uslijedio i povratak kući pri čemu su ravnatelj i učitelji izrazili zadovoljstvo posjetom i dragocjenost razmjene iskustva veseleći se daljnjoj suradnji.

Kako im je bilo, svakako pogledajte u bogatoj fotogaleriji!

Fotogalerija