Učitelji VI. osnovne škole Varaždin u posjetu školama partnerima u Bosni
Autor: Ivana Canjuga, 6. 11. 2018.

VI. osnovna škola Varaždin i škole iz Visokog i Fojnice u primjeni Škole za život.

17 učitelja VI. osnovne škole Varaždin u nedjelju je 28.10.2018. krenulo u europski projekt razmjene iskustava učitelja Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske. Učitelji su iz Varaždina pripremljeni i motivirani krenuli put Srajeva gdje su na Bašćaršiji vidjeli dio kulture i spomenika središnje Bosne. Nakon razgledavanja grada i sarajevskih ćevapa stigli su u Visoko, u samostan, gdje ih je dočekao fra Ivan Nujić koji ih je istog dana proveo dijelom samostanskog blaga. Ispričao im je mnogo o povijesti Bosne i samog samostana te pokazao nađene ostatke kulturne baštine.

Sljedeći je dan započeo u samostanskoj kapelici, a nastavio se u muzeju i velikoj biblioteci. Učitelji su mnogo naučili o sakupljačima kulturnog blaga i zaslužnim ljudima Bosne. Tu je i veliki internat u kojemu je smješteno 90-tak učenika koji se školuju u Klasičnoj frajevačkoj gimnaziji „Visoko“. U Bosni osnovna škola traje 9 godina, tj. 9 je razreda. Slijedio je posjet Fojnici i tamošnjem muzeju gdje je kustosica upoznala učitelje s povijesnim prilikama njihova mjesta. Nakon muzeja učitelji su posjetili Osnovnu školu „Ivan Goran Kovačić“ Fojnice-Gojevići. Ravnateljica je ispričala koliko svi u njihovoj školi vole rad s djecom i svoj posao bez obzira na nedostatna financijska sredstva i sve neprilike vezane uz miješano stanovništvo Hrvata, Srba i Bošnjaka, a koji su polaznici tamošnjih škola. Problemi se pokušavaju nadvladati ljudskim ponašanjem i empatijom jer se propagira tolerancija i čovječnost bez obriza na vjeru i nacionalnost. Učiteljima je prikazan i kratki film učeničke radinosti koji govori o veoma aktualnoj temi; odlasku ljudi iz Fojnice u neke europske zemlje, s ciljem smanjivanja istog. Ljudi sele najviše u Njemačku zbog teških uvjeta života, čulo se sa svih strana. No, u školama rade na zaustavljanju iseljavanja upravo krenuvši od najmlađih na kojima sve ostaje. Ravnatelj VI. osnovne škole Varaždin Mario Stančić upoznao je zaposlenike škole u Fojnici s projektom Ministarstva odgoja i obrazovanja RH Škola za život i s novinama u kurikulumu škole, promjenama u odgojno-obrazovnim razdobljima, nastavom u blokovima te mnoštvom izvannastavnih aktivnosti koje učenici rado pohađaju. Prijatelji iz Bosne bili su vidno izneneđeni svime što škola radi i izrazili su želju za suradnjom koja je ubrzo potom bila dogovorena. Nekoliko je učiteljica (Petra Kanešić, Petra Lončarić-Časar, Marta Klemenčić i Ivana Canjuga) s kolegicama iz Bosne dogovorilo novi zajednički projekt koji će, nadaju se one, ubrzo krenuti, a uključivat će učenike, od onih najmlađih do učenika sedmih razreda. Učitelji su se potom uputili u samostan kako bi se pripremili za sljedeći dan.

U utorak 30.10. 2018. uputili su se put Travnika gdje su održali radni sastanak s ministricom u prostorijama Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i športa, Kanton Središnja Bosna. Ministrica je pohvalila nastojanja Republike Hrvatske da reformu u školstvu uvede frontalno u sve škole u zemlji. Spomenula je i teškoće s kojima se učitelji u Bosni susreću, no kako se veoma trude i drago joj je što će surađivati s učiteljima Škole za život. Nezaobilazna je bila i rodna kuća Ive Andrića nakon koje su se učitelji uputili na Ovčarevo u jednu od najljepših franjevačkih crkvi u samoj Bosni. I na kraju putovanja, grad Jajce. Prekrasni krajolik i divni slapovi zasigurno će ostati lijepa uspomena svima koji su se našli u delegaciji koja je posjetila Bosnu. Sklopljena su nova prijateljstva i dogovoreni novi projekti između dviju zemalja i dviju škola. Uz poneke putositničke peripetije i uz veliku spretnost vozača Matije učitelji su zadovoljni priveli ovaj dio projekta kraju i jedva čekaju novu suradnju.

Fotoalbum možete pogledati ovdje.

Članak u regionalnom tjedniku možete pogledati ovdje.