Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska
Autor: Ivana Canjuga, 14. 11. 2018.

VI. osnovna škola Varaždin prisustovala IV. konferenciji vezanoj uz obrazovanje u Hrvatskoj.

Učenici i učitelji VI. osnovne škole Varaždin su u ponedjeljak 12.11. 2018. prisustvovali IV. konferenciji vezanoj uz obrazovanje u Hrvatskoj. Četvrta konferencija „Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska“ usmjerena je na najmlađe školarce i kvalitetu njihovog razvoja kroz školstvo. Veliki broj djece, uključujući i 1., 5. i 7. razrede VI. osnovne škole Varaždin od jeseni je krenuo u eksperimentalnu „Školu za život“ koja je roditeljima, nastavnicima i široj javnosti otvorila brojna pitanja poput Što obuhvaćaju te promjene u obrazovnom i odgojnom procesu?  Gdje su najveći problem i mogu li se riješiti?  Mijenjamo li obrazovni sustav na dobar način? Je li ova eksperimentalna reforma ono što treba našoj djeci? Koje su najveće razlike u odnosu na klasični pristup?  Zašto su roditelji sve nezadovoljniji pristupom škola prema njihovoj djeci? Jesu li dovoljno informirani? Kako uvažiti njihove želje, bez otvaranja ratne zone između njih i nastavnika?, i još mnoga druga.

Djeca, rođena u svijetu u kojem se komunicira na jedan sasvim drugačiji način, radit će poslove za koje danas i ne znamo, a učitelji ih moraju za njih pripremiti. Postavlja se pitanje kakvo obrazovanje trebaju naša djeca. O toj se temi diskutiralo na Konferenciji u ponedjeljak, a organizator je bio 24sata. Predavači su bili stručnjaci u području obrazovanja, kao što su Boris Jokić, Ranko Rajović, Ana Mandac, Sanja Šprem, Mario Stančić i mnogi drugi. Ravnatelj VI. osnovne škole Mario Stančić govorio je o podjeli nastave u blokove te o izvannastavnim aktivnostima u škola, a koje su stvarno brojne. Dobio je velike pohvale na račun rada škole i nastavio riječima kako je to tek početak Škole za život za koju su učitelji VI. osnovne škole veoma pripremljeni i motivirani, kao što se i vidi po rezultatima i u radu.

Fotoalbum možete pogledati ovdje.

Ivana Canjuga