Novi Erasmus+ projekt „Svladavanje izazova istraživačkom i projektnom nastavom u digitalnom okruženju“
Autor: Martina Špičko, 11. 6. 2019.

Vrlo smo ponosni jer je Agencija za mobilnost i programe EU prihvatila projektni prijedlog VI. osnovne škole Varaždin za program Erasmus+ za 2019. godinu (aktivnost KA1 – mobilnost u svrhu učenja za pojedince).

Koordinatorica i voditeljica projekta „Svladavanje izazova istraživačkom i projektnom nastavom u digitalnom okruženju“ je učiteljica Martina Špičko. Cilj projekta je unapređenje i razvoj digitalnih kompetencija učitelja i učenika, provođenje projektne i istraživačke nastave, uvođenje inovativnih nastavnih metoda poučavanja učenika s posebnim potrebama te veća internacionalizacija djelovanja škole. Također, projekt je usmjeren na razvoj kritičkoga mišljenja, uspješnije rješavanje problema, učenje kroz igru i razvoj komunikacijskih sposobnosti. Tijekom projekta koji traje godinu dana, od 1. 6. 2019. do 31. 5. 2020., bit će organizirane ukupno 4 mobilnosti za 8 sudionika iz 6. osnovne škole Varaždin. Nakon mobilnosti planirana je primjena novih znanja, vještina i primjera dobre prakse u našoj školi.

U mobilnostima će sudjelovati ravnatelj škole Mario Stančić i još sedam učitelja. Putovat će u Finsku, Irsku, Njemačku i Italiju gdje će provesti tjedan dana u parterskim školama u sklopu aktivnosti job shadowing. Job shadowing je oblik stručnog usavršavanja koji se odvija promatranjem rada kolega iz partnerske ustanove. Ravnatelj i učitelji pratit će nastavu europskih kolega, surađivati s njima te se upoznati s njihovim metodama rada, a naglasak će biti na korištenju IKT-a u nastavi te projektnim i istraživačkim oblicima rada. Upoznat će se i s obrazovnim sustavima europskih zemalja, posebnostima partnerskih škola, planiranjem nastave i izvannastavnih aktivnosti te načinima vrednovanja.

Svoje znanje sudionici mobilnosti prenijet će ostalim učiteljima i stručnim suradnicima naše škole. Kompetencije stečene kroz praćenje rada europskih kolega unaprijedit će nastavu i izvannastavne aktivnosti, a nove metode bit će implementirane u školski kurikulum.

Važno je spomenuti da je ovo treći Erasmus KA1 projekt naše škole te da čekamo rezultate za još dva prijavljena projekta KA2 „Breakig Barriers“ i „S.H.A.R.E cultures“.