Godina 2021. – Godina čitanja i 500 godina „Judite“ (1521. – 2021.)
Autor: Ivana Canjuga, 23. 2. 2021.

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. podržala prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja.

Ove je godine istovremeno i 500-ta godišnjica od prvog izdanja Marulićeve „Judite“.

Marko Marulić (lat. Marcus Marulus, 1450. -1524.) nazvan je „ocem hrvatske književnosti“ zbog svojega epa Judita, prvog hrvatskoga epa na narodnom jeziku, to jest prema Danteovu uzoru na "otmjenom pučkom jeziku" (volgare illustre). Ispjevao ga je godine 1501., a bio je prvi put tiskan u Mlecima 13. kolovoza 1521.
Puni njegov naslov glasi: „Libar Marka Marula Splićanina u kom se uzdarži istorija svete udovice Judit u versih harvacki složena“. Judita sadrži 2126 dvanaesteraca u šest poglavlja. Glavni lik djela istoimena je biblijska junakinja koja spašava svoj narod od velike pogibelji čime je autor želio osnažiti rodoljubni zanos vlastitoga naroda koji je u to doba bio izložen velikoj opasnosti najezdom Osmanlija.

Učiteljice hrvatskoga jezika VI. osnovne škole Varaždin, Martina Špičko i Ivana Canjuga uključile su se u eTwinning projekt pod nazivom „Od Marula do Marula“ kojim se obilježava upravo Godina čitanja i petstota obljetnica prvog izdanja „Judite“. Projektom su planirane različite aktivnosti. Neke od njih učiteljice su već odradile sa svojim učenicima, kao npr. izrada loga, plakata, bookmarkera i slično.

Fotografije možete vidjeti u privitku.