Posjet I. osnovnoj školi iz Petrinje
Autor: Petra Kanešić, 27. 3. 2017.

VI. osnovna škola krenula je u pripremu dokumentacije za projekt  poticanja pismenosti, a kao tema odabrali su prirodoslovno tehničku pismenost. U sklopu projekta potrebno je sklopiti i partnerske odnose s drugim školama. Jedna od partnerskih škola bila bi I. osnovna škola iz Petrinje.

Budući da do sada te dvije škole nisu surađivale, u srijedu, 22. ožujka 2017. godine ravnatelj i osmero učitelja  VI. osnovne škole Varaždin posjetili su I. osnovnu školu u Petrinji. Dočekao ih je ravnatelj i petero učitelja.

Ravnatelj VI. osnovne škole Varaždin, Mario Stančić predstavio je školu u kraćim crtama. Istaknuo je nove iznavnnastavne aktivnosti koje su dio kurikuluma i projekte u koje je škola uključena. Nakon predstavljanja Škole, predstavio je i projekt vezan uz prirodoslovno tehničku pismenost. Naziv projekta je Prirodoslovno tehnička pismenost kroz obnovljive izvore energije u službi svakodnevnog života i očuvanja prirode, a na projektu bi radili učitelji kemije, biologije, fizike, tehničke kulture, te tri učiteljice razredne nastave. Uključeni bi bili učenici od 3. – 8. razreda. Parteri u projektu bila bi i Osnovna škola Vidikovac iz Pule, Prirodoslovno matematički fakultet Zagreb, Geotehnički fakultet Varaždin i Školska knjiga. Fakulteti bi organizirali edukaciju za učitelje, a Školska knjiga bi izdala priručnik i digitalni materijal. Suradnja s osnovnim školama bila bi ostvarena kroz edukacije učitelja tako da bi i učitelji partnerskih škola sudjelovali na dijelu edukacija, a učenici bi sudjelovali u mjerenjima vezanim uz korištenje obnovljivih izvora energije.

Ravnatelj i učitelji I. osnovne škole Petrinja ostali su iznenađeni brojnim aktivnostima u koje je uključena VI. osnovna škola iz Varaždina. Ukratko su predstavili svoju školu i poveli varaždinske kolege u obilazak. Predstavili su korištenje 3D printera. Po obilasku matične škole, odveli su kolege i u područnu školu. U dvorištu područne škole imaju polje lavande na kojoj je bazirana i njihova Zadruga.

Zahvalni I. osnovnoj školi iz Petrinje na gostoprimstvu ravnatelj i učitelji VI. osnovne škole Varaždin na povratku su stali u Sisku koji je rodni grad ravnatelja Škole. Ravnatelj Mario Stančić pokazao je učiteljima ulicu u kojoj je odrastao, Rafineriju Sisak, Stari grad u Sisku. Popili su kavu i sok u kafiću uz rijeku Kupu.

Sretno su se vratili u Varaždin s uvjerenjem da susret s I. osnovnom školom iz Petrinje neće biti posljednji budući da je dogovorena suradnja bez obzira prođe li projekt ili ne.

Ovim putem zahvaljujemo Autokući Lončar koja nam je posudila kombi za odlazak u Petrinju.