„Glumili smo, pjevali, plesali, recitirali...“
Autor: Ivana Canjuga, 27. 4. 2017.

U srijedu, 26. travnja 2017. VI. osnovna škola Varaždin obilježila je još jedan, peti, Dan kulture.

26. dan mjeseca travnja ove je godine za VI. osnovnu školu Varaždin bio veoma važan. Obilježen je  peti po redu Dan kulture. Cilj projekta je razvijanje svijesti kod učenika, roditelja i šire zajednice o važnosti kulture u svakodnevnom životu. Projekt je bio namijenjen učiteljima, učenicima i njihovim roditeljima.

Svečanost je započela već ujutro, na školskom trgu, kada su učenici od prvog do šestog razreda plesali tradicionalne etno plesove. Plesati su ih naučile učiteljice razredne nastave i učitelji tjelesne i zdrastvene kulture u suradnji s gospodinom Krešimirom Plantakom koji je proveo edukaciju učitelja i osmislio prezentaciju plesova. Nakon dugotrajnog vježbanja učenici su pokazali što znaju. Učenici 1. razreda otplesali su ples „Lepi plavi napršnjak“, 2. razredi „Jelica kolce vodila“, 3. razredi „Repa“, 4. razredi „Staro sito“, 5. razredi su predstavili „Zagorsku polku“ dok su šestaši otplesali „Drmeš“. Vrhunac Dana kulture bila je priredba koja se održala u dvorani, a sve je započelo  izložbom radova Likovne grupe učenika škole pod vodstvom mentora učitelja Ivana Duića i Željke Dugi Sokač, učiteljice razredne nastave. Radovi su bili izloženi u holu škole i u hodniku, baš kao i radovi učeničke Zadruge koji su se mogli i kupiti. Nakon što su se svi uzvanici, gosti škole, roditelji, djedovi i bake, učenici i ostali prijatelji škole smjestili, priredba je započela.

Skladbom dirigentice maestre Ružice Kapitan (glazba i stihovi) „U našoj školi“ školski zbor „Varaždinski slavuji“ započeo je program i nastavio s pjesmama Marc-Antoinea Charpentiera: „Mi slavimo blagdan sreće“ (iz Te Deum laudamusa) te skladbom „Varaždin za koju je također tekst i glazbu napisala maestra Ružica Kapitan. Skladbe su izvedene u glasovirskoj pratnji profesorice Vesne Leljak-Petković. Nakon glazbe krenula je gluma, prvo igrokaz mentorice Lovorke Draginić o zaljubljivanju pa onda monolog učenice 7. d razreda Dolores Pretković koja nam je ispričala ponešto o pubertetskim problemima i zategnutim obiteljskim odnosima. Mentorica Natalija Hranjec pripremila je predstavu Crvenkapice na engleskom jeziku te naučila učenicu Paulu Ivaniš kako otpjevati pjesmicu na njemačkom jeziku pod nazivom „Ja fur immer“. Nitko u dvorani nije mogao prikriti oduševljenje i ponos, posebno roditelji, djedovi i bake učenika koji su pjevali, recitirali i glumili. Priredba je do vrhunca došla dramsko-scenskom igrom „Kako nastaje bajka?“ u kojoj su nas članovi Dramske skupine pod vodstvom mentorice Martine Kučar uveli u čaroban svijet bajki te upoznali s čudesnim, neobičnim, pozitivnim i manje pozitivnim likovima koji se sukobljavaju na sceni. Nakon bajki na scenu su stupili učenici u narodnim nošnjama koji su otplesali ples pod nazivom „Igra kolo“, a koji je vezan uz tradiciju i etno elemente, a plesače je pripremila mentorica Nikolina Kelemenić. Kao šećer na kraju vidjeli smo dva predivna igrokaza. Prvi je pripremila mentorica Ljuljana Posavec Zavrtnik gdje su nam učenici od šestog do osmog razreda prikazali Isusa koji je bio gost jedne televizijske emisije i davao je savjete za dobar život. Predivnu večer završili smo igrokazom na njemačkom jeziku „Otto und Emma im Theater“ koji se odvija između starijeg bračnog para Otta i Emme koji sjede u kazalištu i prepiru se zbog čega smetaju ostalim gledateljima. Tako su prisutni mogli vidjeti kako se treba, točnije ne treba ponašati na priredbama ili u kazalištu.

Svi sudionici i gledatelji odlično su se zabavili, mnogo toga lijepog vidjeli, a mogli su mnogo toga i naučiti jer je na priredbi, u hodnicima škole, na izložbi i plesom učenika ukratko predstavljen učenički i učiteljski trud i rad u cijeloj školskoj godini. Na naše učenike i učitelje svi mogu biti ponosni i zaslužili su samo pohvale. Ovaj peti, jubilarni Dan kulture bio je najbolji do sad, a sljedeće godine nadamo se još i boljem.

Fotogalerija 1
Fotogalerija 2