Želiš li izbrusiti svoje komunikacijske vještine i kritičko mišljenje?
Autor: Zdenka Šopar, 26. 9. 2017.

Pridruži se školskom debatnom klubu!

Klub počinje s radom 4. listopada (srijeda) u 15 sati u učionici hrvatskoga jezika.

Voditeljice: Ksenija Dretar, pedagoginja i Zdenka Šopar, prof. hrvatskoga jezika

Što je debata ili rasprava ili diskusija ili razmatranje ili pretresanje problema?

Debata je vrsta dijaloga u kojoj postoje dva suprotstavljena stajališta. Razgovara se ili raspravlja na unaprijed zadanu temu ili tezu. Provodi se prema utvrđenim pravilima i u određenom vremenskom okviru. Sugovornici koriste argumente - podatke ili rečenice kojima pokušavamo dokazati ili osporiti neku tvrdnju. Debatu ocjenjuju sudci – tko je bio uvjerljiviji i uspješniji u argumentiranju.

Životna vještina koju ćeš naučiti u debatnom klubu:

• uvjerljivo braniti i objašnjavati svoje zamisli i stavove
  • uljudno se suprotstavljati  onima koji misle drukčije

Debata nije svađa nego argumentirana rasprava.

Tko hoće postaviti svoju argumentaciju, mora raspolagati najmanje jednim čvrstim argumentom, upravo kao što onaj tko želi ispeći svinju, mora, u najmanju ruku, tu svinju imati.

Hainz Lemmermann,

profesor govorništva