Pomoćnica ministrice Lidija Kralj posjetila VI. osnovnu školu Varaždin
Autor: Marina Ivanović, 22. 6. 2018.

U sklopu provođenja eksperimentalnoga programa „Škola za život“, u koji je uključena i 6. osnovna škola Varaždin, u srijedu (20.6.) gost Učiteljskoga vijeća bila je Lidija Kralj koja je odgovarala na sva pitanja vezana uz provođenje programa. Uz nju gošća je bila i zamjenica varaždinskoga gradonačelnika Sandra Malenica.

Sljedeće školske godine počinje provođenje eksperimentalnoga programa „Škola za život“ u koji su uključene 74 škole na području cijele Hrvatske. Jedna od tih škola jest i uspješna VI. osnovna škola Varaždin. Povodom toga školu je posjetila pomoćnica ministrice Lidija Kralj koja je rado podijelila s učiteljima informacije vezane uz samo provođenje programa kako bi im olakšala njihov budući rad.

Na početku Učiteljskoga vijeća gošću je u ime svih pozdravio ravnatelj Mario Stančić. U svom govoru naveo je posebnosti zbog kojih je VI. osnovna škola uspješna na svim područjima. Rezultat je to uspješnih učitelja i oko 800 učenika koji su podijeljeni u 32 razredna odjela. Riječ je o učiteljima koji se u velikoj mjeri odlučuju za projektnu nastavu koja potiče učenike da još više prosuđuju i postaju aktivni članovi. Takav način rada uvelike ih priprema za život što je jedan od glavnih ciljeva i programa „Škola za život“. Posebnosti škole koje je ravnatelj istaknuo jesu i uključenost učenika u STEM područja već od prvih razreda (primjerice mali informatičari i rano učenje fizike), brojne humanitarne aktivnosti i projektni dani.

Lidija Kralj zahvalila se učiteljima što su se uključili u program naglašavajući brojne prednosti koje će škola imati od njega nakon čega je izdvojila opremanje škole. Školi će biti odobrena novčana sredstva koja će učitelji moći iskoristiti za nabavku potrebnih sredstava i pomagala iz ponuđenoga kataloga. Zamjenica gradonačelnika Sandra Malenica naglasila je kako će i grad Varaždin iskazati podršku školama u programu.

Bilo je dosta govora o samoj edukaciji u koju su učitelji uključeni već dva mjeseca u obliku virtualnih učionica. Cilj je učionica prije svega stjecanje vještina iz tema učiti kako učiti i vrednovanja učenika te pružanja podrške. U njima učitelji rješavajući različite zadatke razmjenjuju svoja razmišljanja i iskustva čime se stvara temelj kvalitetnoga obrazovanja. U svrhu produktivnije razmjene iskustava planira se veliki stručni skup za sve sudionike koji bi se trebao održati u kolovozu. Učitelji su imali priliku podijeliti svoja razmišljanja o učionicama te su naveli poteškoće s kojima su se susretali. Lidija Kralj spremno je i detaljno odgovorila na sva pitanja i poteškoće obećavši da će proslijediti prijedloge koje su učitelji iznijeli.

Učitelji su podržali ideju da se smanji administrativni dio posla te veću slobodu u planiranju nastavnih sadržaja i metoda rada. U svemu tome imat će sljedeće školske godine i podršku savjetničkih timova koji će posjećivati školu te brojnih mentora u virtualnim učionicama.

Učenici će biti opremljeni, a rad će im se olakšati i tabletima koje će dobiti, a koji će sadržavati karticu s mogućnošću mobilnoga pristupa internetu.

Svim uključenim školama želimo mnogo uspjeha i suradnje te vjerujemo u pozitivne ishode eksperimentalnoga programa.