Godina čitanja – 2021. godina
Autor: Anita Perkov, 27. 2. 2021.

Hrvatski je sabor 2021. godinu proglasio godinom čitanja!

Uslijed pandemije i smanjene mogućnosti organizacije i sudjelovanja u kulturnim događanjima, na dosada uobičajene načine, jedna od kulturnih djelatnosti koja bi u ovoj situaciji mogla priskrbiti više pozornosti i vremena jest upravo čitanje. Čitanje na izravan i neizravan način utječe na poboljšanje ukupne kvalitete života pojedinca i društva što nam je u ovim iznimnim okolnostima prijeko potrebno.

Zašto nam je još čitanje važno? Čitanje povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju. Puno je različitih emocionalno-spoznajnih, stručnih i korisnih razloga za poticanje čitanje, ali jednako tako je važno čitanje koje razvija samosvijest, samopouzdanje i vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive, vidljive, ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca i opće dobro zajednice. Upravo zato je 2021. godina pravi trenutak za proglašavanje Godine čitanja u kojoj će cijela Hrvatska čitati zajedno.

Jednako kao što čitanje doprinosi razvoju društva, tako i društvo treba omogućiti usvajanje i
razvijanje čitateljskih navika i oblikovanje kompetentnih čitatelja.
Zato će i VI. osnovna škola sudjelovati u obilježavanju Godine čitanje te na taj pomoći u
promicanju čitanja kao osobite društvene vrijednost - zajedno sa svojom učiteljima i učenicima kroz različite aktivnosti koje će se provoditi tijekom ci
jele 2021. godine.