Novo prijateljstvo - Osnovna škola Viktorovac iz Siska
Autor: Mario Stančić, 7. 5. 2021.

Početkom travnja 2021. godine od Osnovne škole Viktorovac iz Siska zaprimili smo pismo namjere za suradnju i uspostavljanje partnerskih odnosa između naše dvije škole. Pozivu smo se rado odazvali. Ovaj poziv dokazuje da unatoč COVID-u, potresu i drugim lošim situacijama koje nas okružuju pronalazimo dodatnu snagu i motivaciju u obrazovanju i suradnji naših učitelja.

Prvi radni sastanak održali smo 6.5.2021. u Osnovnoj školi Viktorovac u Sisku.

VI. osnovnu školu Varaždin su uživo predstavljali: ravnatelj Mario Stančić, učiteljica biologije i kemije Mihaela Vrbnjak Grđan, učiteljica razredne nastave Petra Lončarić Časar, a virtualno su se pridružili stručni suradnici: pedagog Ksenija Dretar, logoped Sandra Šenkiš, rehabilitator Ines Nemet te voditeljica školskih EU projekata Tina Ivčić.

U ime domaćina Osnovne škole Viktorovac srdačno su nas dočekali ravnateljica Višnja Tadić, pedagoginja Dijana Sanković Strugačevac te tajnica Ana Radanović Dinčir.

U ugodnoj nas je atmosferi ravnateljica Tadić sa svojim suradnicima upoznala s Osnovnom školom Viktorovac čija vizija glasi: „Svako dijete može uspjeti“. Školu pohađa 484 učenika u 12 odjela razredne nastave te 11 odjela predmetne nastave. U školi se uz redoviti nastavni program održavaju brojni projekti i izvannastavne aktivnosti.

Unatoč izazovima prouzrokovanim potresom i pandemijom naši domaćini pokazali su da ih kreativan duh i optimizam ne napušta. U to smo se i sami uvjerili u razgovoru s učiteljima koje smo zatekli u školi te u obilasku škole. Na svakom koraku prisutna je želja za napretkom.

Razgovarali smo o zajedničkoj suradnji na europskim projektima te povezivanju učitelja u različitim predmetnim područjima. Osnovna škola Viktorovac ponosi se bogatom baštinom iz rimskog perioda, uspjesima u astronomiji, učeničkom zadrugarstvu, geografiji te drugim uspjesima prirodne i društvene grupe predmeta. Škola će uskoro navršiti i 70-obljetnicu koju im ujedno unaprijed čestitamo te od srca želimo ostvarenje svih njihovih želja. Škola uspješno surađuje sa lokalnom zajednicom, a potresu se posebno iskazala udruga „Zibel“ koja je pomogla u uređenju škole nakon nedavnog potresa.

Naše domaćine pozvali smo u uzvratni posjet koji bi se trebao održati u lipnju. Kad to epidemiološka situacija dopusti sastat će se učiteljska vijeća, organizirati posjeti učenika.

Veselimo se budućoj suradnji, dijeljenju iskustva i novim druženjima.