2.B i 2.C SLUŠALI PREDAVANJE O TUBERKULOZI
Autor: Marija Koren, Lovorka Draginić, 25. 9. 2014.

24.09.2014. posjetila nas je gđa. Ksenija Strelec – majka naše učenice Dore Strelec iz 2.B te nam je održala zanimljivo predavanje o tuberkulozi (povodom „Tjedna borbe protiv TBC-a)

Ona je viša medicinska sestra u Bolnici za plućne bolesti u Klenovniku, puno toga zna o toj opasnoj bolesti, pokazala nam je na  slikama kako izgledaju zdrava pluća, a kako bolesna.

Ponovno smo se podsjetili: - trebamo redovito prati ruke (jer je tuberkuloza zarazna bolest) i dobije se veoma lako ako smo u kontaktu sa oboljelim – a da to i ne znamo.

Jednako je tako važno da smo redovito na svježem zraku – a kada smo u školi da se redovito prozračuju naše učionice – obavezno svaki odmor (kako bismo pustili friški zrak da uđe u našu učionicu i da imamo dovoljno kisika), moramo paziti da se hranimo prema onoj našoj piramidi zdrave hrane, a naravno ako smo prehlađeni –ne smijemo kihati i kašljati prema drugoj osobi bez da smo pokrili usta (maramicom ili rukom). Nakon toga opet trebamo oprati ruke!!!

Pokazala nam je dvije vježbe za jačanje naših pluća – pa smo to odmah isprobali.

Mogli smo ju pitati sve što nas interesira o tuberkulozi, a očito smo bili jako dobri slušači jer nam je na kraju poklonila bombone smiley. Pogledajte fotografije