2. a i 2. d obilježili Dane kruha izletom u Kumrovec
Autor: Rosana Štrocinger, Vesna Gašparić, 22. 10. 2015.

U srijedu, 14.10.2015. uputili smo se na izlet u Kumrovec  kako bi obilježili Dane kruha. Na putu smo u Zelenjaku vidjeli Spomenik hrvatskoj himni.

Na put nas je namamilo sudjelovanje u radionici „Od zrna do pogače“. Ne samo da smo vidjeli i saznali kako su nekada naši preci izrađivali kruh, nego smo u tome i aktivno sudjelovali. „Ružđili“ smo kukuruz, mljeli zrnje pomoću kamenog mlina, presijavali brašno, mijesili tijesto, oblikovali ga u kruščiće i peciva te ih na kraju stavljali peći u krušnu peć.

Kada su se kruščići pekli mi smo razgledali jedini ETNO muzej na otvorenom- STARO SELO. Vidjeli smo mnoštvo obnovljenih tradicionalnih zagorskih „hiža“ i dvorišta. One su nam dočarale život seljaka Hrvatskog zagorja kakav je bio nekada.

Posebno nas je oduševio posjet staroj seoskoj školi. Sjedili smo u drvenim klupama, vidjeli pločice na kojima se nekada pisalo, guščje pero, nalivpero, šibu za pokazivanje i kažnjavanje, pismo krasopis…. Na kraju smo razgledali stan u kojem je živio učitelj, a bio je u istoj zgradi  gdje i škola.

Bilo je zanimljivo i uzbudljivo vratiti se u daleku prošlost i zamišljati život ljudi. U tome nas nije uspjela omesti ni kiša koja je padala cijeli dan. Naprotiv, „šljapkali“ smo po selu veselo pričajući i mašući šarenim kišobranima.

Pogledajte  album 2. a  i album 2. d.