Od 1. do 4. (razredna nastava)
Obilježavanje Svjetskog dana potrošača – 15. ožujka
Autor: Rosana Štrocinger, 17. 3. 2014.

Učenici – Mali građani iz 4.d razreda uključeni su u izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje. Radili su na projektu pod nazivom : Lipa po lipu - kuna, bez računa se na računa.

Svoj projekt predstavili su Vijeću učenika , a povod je bilo obilježavanje Svjetskog dana potrošača koji je 15. ožujka. Cilj projekta bio je potaknuti učenike da na osobnoj razini promišljaju o svojim potrošačkim navikama i ulozi potrošača, upoznati učenike sa Zakonom o potrošačima te ih poticati da postanu odgovorni učenici – građani koji znaju svoja prava i obveze. Kroz prezentaciju , Vijeće učenika  je saznalo da su učenici Mali građani proveli nagradnu igru kojom su skrenuli pozornost učenika naše škole da počnu promišljati o svojim potrošačkim navikama. Nakon toga je u školi provedena anketa iz koje se vidjelo da dosta učenika ne poznaje prava i i obveze potrošača, a svi su oni potrošači. Zato su Mali građani pripremili i podijelili edukativne listiće koje će svi predstavnici razrednih odjela pročitati svojim prijateljima u razredu.Najvažnije za svakog potrošača je : čitati sitna slova (zemlju porijekla, rok upotrebe, sastav proizvoda...), uzeti račun i čuvati ga neko vrijeme te dobiti na blagajni povrat novca do zadnje lipe. Iako se mnogima iznos od 10 lipa ne čini vrijedan novac , treba se sjetiti da je lipa po lipu – kuna , a štedeći svaku lipu možemo sebi uštedjeti novac umjesto da ga , kao do sada, poklanjamo trgovinama. Također je predloženo da učenici sami naprave kutije za čuvanje računa , kakvu su mogli vidjeti na prezentaciji, jer bez računa ne možemo reklamirati robu u slučaju potrebe.

Budite odgovorni potrošači koji znaju svoja prava i obveze !

Ovdje pogledajte fotografije s prezentacije, a ispod preuzmite edukativni listić.

Priloženi dokumenti:
edukativni_listic.docx (14.22 KB)